Μεγάλες επιτυχίες για την Α.Κ.Α.Κ. & ΑΣΚ Ολυμπιακό στα Γαλαγάλεια

05 Απριλίου 2019

Άριστη διοργάνωση και 28 μετάλλια για την Α.Κ.Α.Κ. & τον ΑΣΚ Ολυμπιακό στα «Γαλαγάλεια 2019» που διεξήχθησαν στην Καρδίτσα το Σάββατο 16 Μαρτίου 2019. Τους αγώνες διοργανώνει κάθε χρόνο η Αθλητική Κολυμβητική Ακαδημία Καρδίτσας (Α.Κ.Α.Κ.) προς τιμήν του αείμνηστου Κώστα Γαλαγάλα που επί σειρά ετών προσέφερε ανιδιοτελώς τις υπηρεσίες του για την πρόοδο της κολύμβησης. Οι αγώνες

Άριστη διοργάνωση και 28 μετάλλια για την Α.Κ.Α.Κ. & τον ΑΣΚ Ολυμπιακό στα «Γαλαγάλεια 2019» που διεξήχθησαν στην Καρδίτσα το Σάββατο 16 Μαρτίου 2019. Τους αγώνες διοργανώνει κάθε χρόνο η Αθλητική Κολυμβητική Ακαδημία Καρδίτσας (Α.Κ.Α.Κ.) προς τιμήν του αείμνηστου Κώστα Γαλαγάλα που επί σειρά ετών προσέφερε ανιδιοτελώς τις υπηρεσίες του για την πρόοδο της κολύμβησης. Οι αγώνες διοργανώθηκαν από κοινού από την κολυμβητική συνεργασία της Α.Κ.Α.Κ. με τον ΑΣΚ Ολυμπιακός. Συμμετείχαν συνολικά 26 κολυμβητικοί σύλλογοι με 504 αθλητές και αθλήτριες.

Η εκπροσώπηση της Αθλητικής Κολυμβητικής Ακαδημίας Καρδίτσας (Α.Κ.Α.Κ.) και ο ΑΣΚ Ολυμπιακός ανατέθηκε σε 42 αθλητές-αθλήτριες, οι οποίοι έδωσαν ηχηρό παρόν, βελτιώνοντας τους χρόνους τους και καταλαμβάνοντας υψηλές θέσεις στη κατάταξη του εκάστοτε αγωνίσματος, μολονότι ο ανταγωνισμός ήταν μεγάλος, κατακτώντας συνολικά είκοσι οκτώ (28) μετάλλια (9 χρυσά, 15 αργυρά, 4 χάλκινα). Υπό τις οδηγίες των προπονητών Κώστα Γκαρνάκη και Κωστή Αγγελίδη (που έχουν και την ευθύνη της προαγωνιστικής ομάδας), και των προπονητριών Ευγενίας Δρόσου και Νατάσας Θώδη, άλλαξε ριζικά η λειτουργία της προαγωνιστικής και της αγωνιστικής ομάδας, δίνοντας ένα άλλο πνεύμα με καθαρά παιδαγωγική προσέγγιση. Ο μεγάλος αριθμός των αθλητών-τριων (42) καταδεικνύει την εμπιστοσύνη με την οποία περικλείουν το Σύλλογο και το έργο του οι συμπολίτες μας.

Αναλυτικότερα οι αθλητές/τριες που συμμετείχαν, καθώς και οι θέσεις που κατέλαβαν είναι οι εξής:

Ατομικά αγωνίσματα:

  • Αλεξόπουλος Βύρων 24η θέση στα 50μ ελεύθερο και 24η θέση στα 50μ ύπτιο αγόρια 9 ετών.
  • Ανδριανόπουλος Παναγιώτης, 6η θέση στα 50μ. ύπτιο και 6η θέση στα 100μ. ύπτιο αγόρια 10 ετών.
  • Βάλλας Ορέστης, χρυσό μετάλλιο στα 50μ. πεταλούδα και 5η θέση  στα 50μ. ελεύθερο αγόρια 10 ετών.
  • Βασιλός Θεοφάνης, χρυσό μετάλλιο στα 200μ μικτή ατομική , αργυρό μετάλλιο στα 200μ ελεύθερο, και 4η θέση στα 50μ. πεταλούδα αγόρια 11 ετών.
  • Βούζας Ηλίας, αργυρό μετάλλιο στα 100μ πεταλούδα, 5η θέση στα 50μ πεταλούδα και 10η θέση στα 50μ ελεύθερο αγόρια 11 ετών.
  • Γερούκης Θεοφάνης, 6η θέση στα 100μ. ελεύθερο, 11η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 12η θέση στα 50μ. ύπτιο αγόρια 11 ετών.
  • Γκαβαρδίνας Δημήτριος 9η θέση στα 50μ ελεύθερο και 9η θέση στα 100μ ελεύθερο αγόρια 12 ετών.
  • Γκουρμπαλιώτης Κωνσταντίνος 19η θέση στα 50μ ύπτιο αγόρια 11 ετών.
  • Δεμικέλης Ευάγγελος, 7η θέση στα 50μ. ύπτιο και 10η θέση στα 100μ. ύπτιο αγόρια 10 ετών.
  • Δημακοπούλου Μαριάνα Βαλέρια, 7η θέση στα 200μ. μικτή ατομική  και 7η θέση στα 50μ. πεταλούδα κορίτσια 11 ετών.
  • Διαμαντή Μαρία, 6η στα 200μ ελεύθερο  και 6η θέση στα 50μ. πεταλούδα κορίτσια 10 ετών.
  • Διαμαντή Ιωάννα, 4η θέση στα 100μ. ελεύθερο και 8η θέση στα 50μ. ελεύθερο κορίτσια 9 ετών.
  • Ζησοπούλου Λευκοθέα Γεωργία 25η θέση στα 50μ ύπτιο και 35η θέση στα 50μ ελεύθερο κορίτσια 9 ετών.
  • Καλούτσας Κωνσταντίνος, αργυρό μετάλλιο στα 200μ. πρόσθιο χάλκινο μετάλλιο στα 100μ πρόσθιο και 4η θέση στα 50μ πρόσθιο αγόρια 12 ετών.
  • Καταραχιά Σταυρούλα, 28η θέση στα 50μ ύπτιο και 34η θέση στα 50μ ελεύθερο κορίτσια 9 ετών.
  • Κατσιάβα Αναστασία, 14η θέση στα 50μ. ύπτιο και 13η θέση στα 50μ. ελεύθερο κορίτσια 10 ετών.
  • Κατσιάβας Νεκτάριος, χρυσό μετάλλιο στα 200μ μικτή ατομική, χρυσό μετάλλιο στα 50μ. πεταλούδα και χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. πεταλούδα αγόρια 12 ετών.
  • Κουκούλη Ζωή, 13η θέση στα 50μ ύπτιο και 16η θέση στα 50μ. ελεύθερο κορίτσια 10 ετών.
  • Κουτσιούμπας Θωμάς χρυσό μετάλλιο στα 100μ πρόσθιο, αργυρό μετάλλιο στα 50μ πρόσθιο και αργυρό μετάλλιο στα 200μ πρόσθιο αγόρια 11 ετών.
  • Κύρκου Μαρία Μελίνα, 24η θέση στα 50μ. ύπτιο και 29η θέση στα 50μ. ελεύθερο κορίτσια 10 ετών.
  • Μανάκου Ειρήνη Ραφαηλία, 7η θέση στα 100μ ύπτιο και 12η θέση στα 50μ ύπτιο κορίτσια 10 ετών.
  • Μαχιά Ιόλη 9η θέση στα 100μ ελεύθερο και 17η θέση στα 50μ ελεύθερο κορίτσια 9 ετών.
  • Μπατζίνας Αντώνιος, χάλκινο μετάλλιο στα 50μ.πεταλούδα και 4η θέση στα 200μ. ελεύθερο αγόρια 10 ετών.
  • Μπατζίνα Ευαγγελία, 26η θέση στα 50μ. ύπτιο και 32η θέση στα 50μ. ελεύθερο κορίτσια 9 ετών.
  • Μπολορίζος Αθανάσιος 13η θέση στα 50μ ελεύθερο και 16η θέση στα 50μ ύπτιο αγόρια 10 ετών.
  • Μπουρουτζήκα Μαρία 13η θέση στα 50μ πρόσθιο και 14η θέση στα 50μ ύπτιο κορίτσια 9 ετών.
  • Νταουτά Δανάη Πελαγία, 22η θέση στα 50μ. ύπτιο και 28η θέση στα 50μ. ελεύθερο κορίτσια 9 ετών.
  • Οικονόμου Αικατερίνη Ζωή, 4η θέση στα 50μ. πεταλούδα κορίτσια 10 ετών.
  • Οικονόμου Γεωργία, αργυρό μετάλλιο στα 50μ. πρόσθιο και αργυρό μετάλλιο  στα 200μ. μικτή ατομική κορίτσια 10 ετών.
  • Παλάτζα Αναστασία, χρυσό μετάλλιο στα 50μ. πεταλούδα, χρυσό μετάλλιο στα 400μ. μικτή ατομική και αργυρό μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο κορίτσια 12 ετών.
  • Παπανικολάου Ασπασία, 11η θέση στα 50μ πρόσθιο και 12η θέση στα 100μ πρόσθιο κορίτσια 11 ετών.
  • Παππά Ειρήνη Νεφέλη, 27η θέση στα 50μ ελεύθερο κορίτσια 10 ετών.
  • Παππάς Σεραφείμ Άγγελος, 12η θέση στα 50μ πρόσθιο αγόρια 11 ετών.
  • Πάσχου Δανάη,  16η θέση στα 50μ πρόσθιο και 19η θέση στα 50μ ύπτιο κορίτσια 10 ετών.
  • Πρίντζιου Ερμιόνη Βάϊα, χρυσό μετάλλιο στα 200μ. ύπτιο, χρυσό μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο και 4η θέση στα 50μ. πεταλούδα κορίτσια 11 ετών.
  • Ταρλαντέζος Κων/νος, 10η θέση στα 100μ. ελεύθερο και 15η θέση στα 50μ ελεύθερο αγόρια 10 ετών.
  • Τσατσαρώνη Παναγιώτα, 4η θέση στα 100μ. πρόσθιο και 5η θέση στα 50μ πρόσθιο κορίτσια 10 ετών.
  • Τζέλλα Άννα, 29η θέση στα 50μ ύπτιο κορίτσια 9 ετών.
  • Τσέλιου Ευθυμία, 11η θέση στα 100μ. ύπτιο, 16η θέση στα 50μ. ύπτιο και 21η θέση στα 50μ. ελεύθερο κορίτσια 11 ετών.
  • Τσουκνίδα Σοφία, αργυρό μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο, αργυρό μετάλλιο στα 200μ. ύπτιο και 4η θέση στα 100μ. ύπτιο κορίτσια 11 ετών.
  • Φιλίππου Παναγιώτα, αργυρό μετάλλιο στα 100μ. πεταλούδα, αργυρό μετάλλιο στα 400μ. ελεύθερο και 4η θέση στα 100μ. ελεύθερο κορίτσια 11 ετών.
  • Χαλιαμάλιας Μάριος Χρυσόστομος, αργυρό μετάλλιο στα 100μ.ελεύθερο και αργυρό μετάλλιο στα 200μ. ελεύθερο αγόρια 10 ετών.

Ομαδικά αγωνίσματα (σκυταλοδρομίες):

  • Αργυρό μετάλλιο 4Χ50μ ελεύθερο αγόρια 11 ετών. ( Βασιλός Θεοφάνης, Κουτσιούμπας Θωμάς, Βούζας Ηλίας Δημήτριος, Γερούκης Θεοφάνης).
  • Χάλκινο μετάλλιο 4Χ50 μικτή ατομική αγόρια 11 ετών. ( Βασιλός Θεοφάνης, Κουτσιούμπας Θωμάς, Βούζας Ηλίας Δημήτριος, Γερούκης Θεοφάνης).
  • 4η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. ελεύθερο αγόρια 10 ετών (Βάλλας Ορέστης, Μπατζίνας Αντώνιος, Δεμικέλης Ευάγγελος, Χαλιαμάλιας Μάριος Χρ.).
  • 4η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. ελεύθερο κορίτσια 10 ετών (Οικονόμου Αικατερίνη Ζωή, Οικονόμου Γεωργία, Τσατσαρώνη Παναγιώτα, Διαμαντή Μαρία).
  • 4η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. μικτή ομαδική αγόρια 10 ετών (Ανδριανόπουλος Παναγιώτης, Βάλλας Ορέστης, Μπατζίνας Αντώνιος, Χαλιαμάλλιας Μάριος Χρυσόστομος).
  • 4η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. μικτή ομαδική κορίτσια 10 ετών (Οικονόμου Γεωργία, Τσατσαρώνη Παναγιώτα, Οικονόμου Αικατερίνη Ζωή, Διαμαντή Μαρία).
  • 5η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. μικτή ομαδική κορίτσια 9 ετών. ( Νταουτά Δανάη Πελαγία, Μπουρουτζίκα Μαρία, Διαμάντη Ιωάννα, Μαχιά Ιόλη).
  • 6η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. ελεύθερο κορίτσια 9 ετών. ( Νταουτά Δανάη Πελαγία, Μπουρουτζίκα Μαρία, Διαμάντη Ιωάννα, Μαχιά Ιόλη).

Συγχαρητήρια αξίζουν σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια που κατέβαλαν ώστε να εκπροσωπήσουν επάξια, για άλλη μια φορά τον σύλλογο, στους γονείς για την αμέριστη συμπαράσταση και στην προπονητική ομάδα των τμημάτων της προαγωνιστικής ομάδας με τους προπονητές Κώστα Γκαρνάκη και Κωστή Αγγελίδη και της αγωνιστικής με πρωτεργάτες τις προπονήτριες Νατάσα Θώδη και Ευγενία Δρόσου. Ευελπιστούμε ότι η συνέχεια θα είναι ακόμη καλύτερη. Αισιοδοξούμε, γιατί γνωρίζουμε την προσπάθεια που καταβάλλεται από όλη την ομάδα (Διοικητικό Συμβούλιο, προπονητές, αθλητές και γονείς), για καλύτερες μέρες στην Καρδιτσιώτικη κολύμβηση. Η ελπίδα αυτή γίνεται βεβαιότητα με τις επιδόσεις και τα αποτελέσματα των αθλητών σε όλες τις κατηγορίες. Καλούμε όλους τους γονείς να αγκαλιάσουν τον Σύλλογο και να εμπιστευτούν τα παιδιά τους κολυμβητικά στην ποιότητα που έχει το προσωπικό του.

 

 

Στείλτε το άρθρο Στείλτε το άρθρο

Εκτυπώστε το άρθρο Εκτυπώστε το άρθρο

 

<< Επιστροφή

Γλυκερία - Ακολούθησα ένα αστέρι
Παυλίνα Βουλγαράκη - Λαβύρινθοι
Κώστας Μακεδόνας - Είναι πια αργά
Βιολέτα Ίκαρη - Μαύρα
Χάρις Αλεξίου - Πόρτες ανοιχτές
Πυξ Λαξ - Χωρίς ντροπή
Γιάννης Πάριος - Θα σ΄ αγαπώ
Ραλλία Χρηστίδου - Μονάχη ταξιδεύω
Ελεωνόρα Ζουγανέλη - Έλα
Λαυρέντης Μαχαιρίτσας - Έλα ψυχούλα μου

 


The Fray - You found me
Billy Ocean - Loverboy
Cock Robin - The promise you made
Whitney Houston - How will I know
Demi Lovato - I will survive
Beloved - Sweet harmony
Sheryl Crow - My favorite mistake
Asia - Heat of the moment
Zucchero - Wonerful life
Tina Turner - In your wildest dreams

 


Ιούλιος 2019
Δ Τ Τ Π Π Σ Κ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031EC