Οι υποψηφιότητες για το διαγωνιστικό μέρος του 35ου ΠΦΕΘ

29 Ιανουαρίου 2019

Σε 25 ανέρχονται οι υποψηφιότητες για το διαγωνιστικό μέρος του 35ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας που διοργανώνει η Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων, από 14 έως 23 Μαρτίου 2019, σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Θεσσαλίας – Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας, το Δήμο Καρδίτσας, την Περιφερειακή Ένωση Δήμων (Π.Ε.Δ.) Θεσσαλίας, το Επιμελητήριο Καρδίτσας και με τη συμπαράσταση της Ιεράς Μητρόπολης Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων.

Η σχετική προθεσμία ολοκληρώθηκε την περασμένη Παρασκευή 25 Ιανουαρίου και, παρά το τόσο δύσκολο περιβάλλον μέσα στο οποίο ζούμε, ο αριθμός των συμμετοχών υπήρξε για άλλη μια φορά κάτι παραπάνω από ενθαρρυντικός, γεγονός που καταδεικνύει τη δυναμική του Φεστιβάλ.

Η αρμόδια Επιτροπή Αξιολόγησης έχει ήδη ξεκινήσει το δύσκολο έργο της, ενώ τα αποτελέσματα αναμένεται να ανακοινωθούν μέσα στο πρώτο δεκαήμερο του Φεβρουαρίου.

Οι προετοιμασίες, εξάλλου, για τη διοργάνωση του Φεστιβάλ συνεχίζονται με ρυθμούς πυρετώδεις και πολύ σύντομα η Οργανωτική Επιτροπή θα είναι σε θέση να ανακοινώσει πολλά περισσότερα σχετικά με το πρόγραμμα των εκδηλώσεων.

Αναλυτικά, οι φετινές υποψηφιότητες για το διαγωνιστικό μέρος είναι οι εξής:

1)Ομάδα Τέχνης «βορείως» από Πράμαντα Ιωαννίνων με το έργο «…δι΄αυτόν τον προορισμόν…»

2)Θίασος ATTACK-A Συλλόγου Γυναικών Λιτόχωρου με το έργο «Για γέλια…δράματα»

3)Κεντρική Σκηνή Πολιτιστικού Συλλόγου Περιγιαλίου ΑΠΟΛΛΩΝ με το έργο «Μάνα, μητέρα, μαμά» του Γιώργου Διαλεγμένου

4)Θεατρική Ομάδα Δήμου Κορδελιού-Ευόσμου με το έργο «Η επίσκεψη της Γηραιάς Κυρίας» του Φρήντριχ Ντύρενματ

5)Όμιλος Φίλων Θεάτρου Λιβαδειάς με το έργο «Ο τελευταίος αντάρτης» του Ανδρέα Ζαφείρη

6)Θεατρική Ομάδα της Ισραηλιτικής Κοινότητας Θεσσαλονίκης ENTREMOSOTROS με το έργο «Η χαμένη αθωότητα της Άννας Φρανκ»

7)Ερασιτεχνική Θεατρική Ομάδα Μελών και Φίλων της Εταιρίας Ελλήνων Λογοτεχνών με το έργο «Ο άγνωστος του τρένου» της Κων/νας Δούκα

8)Ελληνικό Θεατρικό Εργαστήρι Βρυξελλών με το έργο «Γάμος άνευ νύμφης» του Αλέξανδρου Ρήγα Ραγκαβή

9)Θεατρική Ομάδα Τήνου Θεατροποιείο με το έργο «Ιστορία ζωολογικού κήπου» του Έντουαρντ Αλμπύ

10)Θεατρική Σκηνή Βαρνάβα Δημοτικού Θεάτρου Μαραθώνα με το έργο «Αλμανάκ» της Μαριάννας Κάλμπαρη

11)Θεατρικός Σύλλογος ΘΕΑΤΟ Παραμυθιάς Θεσπρωτίας με το έργο «Η ψεύτρα… και οι άλλοι»

12)Θεατρικό Εργαστήρι του Εκπολιτιστικού, Λαογραφικού Ομίλου Καλυβίων Τρικάλων με το έργο  «Μαρία Πενταγιώτισσα» του Μποστ

13)Πολιτιστικός Σύλλογος Σταυρωμένου Ρεθύμνου με το έργο «Βότκα Μολότοφ» του Νιλ Σάιμον

14)Θεατρική Ομάδα Δράσης για την κοινωνία, τον πολιτισμό και την ποιότητα ζωής Γαλατσίου με το έργο «Οι μάγισσες του Σάλεμ» του Άρθουρ Μίλλερ

15)Θεατρική Σκηνή Ηρακλείου Κρήτης με το έργο «Η αγάπη άργησε μια μέρα» της Λιλής Ζωγράφου

16)Θεατρική Ομάδα Πολιτιστικού Συλλόγου Καλλιθέας Ολύμπου Δήμου Ελασσόνας με το έργο «Λυσιστράτη» του Αριστοφάνη

17)Θεατρική Ομάδα των Ενεργών Πολιτών Λάρισας με το έργο «Οι ηλίθιοι» του Νηλ Σάιμον

18)Θεατρικό Εργαστήρι Ενηλίκων Δημοτικού Θεάτρου Τρικάλων με το έργο «Ασκαρδαμυτκί»

19)Θεατρικό Εργαστήρι Σπερχειάδας Μακρακώμης με το έργο «Ξαφνικά πέρσι το καλοκαίρι» του Tennessee Williams

20)Θεατρική Ομάδα «Φύρδην Μίγδην» Συλλόγου Προσφύγων Ανατολικής Θράκης Αγίας Τριάδας με το έργο «Η επιστροφή της Κ.Τ.» του Φρήντριχ Ντύρενματ

21)Θεατρική Ομάδα Ιεράς Μητροπόλεως Πατρών με το έργο «200 χρόνια νεομάρτυρας Παύλος»

22)Θεατρική Πορεία «Ανοιχτά Πανιά» Δήμου Σαρωνικού με το έργο «Δεσποινίς ετών 39…» των Αλέκου Σακελλάριου-Χρήστου Γιαννακόπουλου

23)Θεατρική Ομάδα Δήμου Ήλιδας «ερασιΤΕΧΝΕΣ» με το έργο «Ράφτης Κυριών» του Georges Feydeau

24)Θεατρική Ομάδα Πάτρας «ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ» με το  έργο «Φούστα Μπλούζα» των Μιχάλη Ρέππα και Θανάση Παπαθανασίου

25)Κεντρική Σκηνή του Δημοτικού Θεάτρου Μυλοποτάμου με το έργο «Η ποντικοπαγίδα» της Αγκάθα Κρίστι

 

 

 

Στείλτε το άρθρο Στείλτε το άρθρο

Εκτυπώστε το άρθρο Εκτυπώστε το άρθρο

 

<< Επιστροφή

Γλυκερία - Ακολούθησα ένα αστέρι
Παυλίνα Βουλγαράκη - Λαβύρινθοι
Κώστας Μακεδόνας - Είναι πια αργά
Βιολέτα Ίκαρη - Μαύρα
Χάρις Αλεξίου - Πόρτες ανοιχτές
Πυξ Λαξ - Χωρίς ντροπή
Γιάννης Πάριος - Θα σ΄ αγαπώ
Ραλλία Χρηστίδου - Μονάχη ταξιδεύω
Ελεωνόρα Ζουγανέλη - Έλα
Λαυρέντης Μαχαιρίτσας - Έλα ψυχούλα μου

 


The Fray - You found me
Billy Ocean - Loverboy
Cock Robin - The promise you made
Whitney Houston - How will I know
Demi Lovato - I will survive
Beloved - Sweet harmony
Sheryl Crow - My favorite mistake
Asia - Heat of the moment
Zucchero - Wonerful life
Tina Turner - In your wildest dreams

 


Οκτώβριος 2019
Δ Τ Τ Π Π Σ Κ
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031EC