Σεμινάριο του Κ.Π.Ε. Μουζακίου για τα πετρογέφυρα του τόπου μας

19 Μαρτίου 2014

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Μουζακίου σε συνεργασία με το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Μακρινίτσας, διοργανώνει στο πλαίσιο του Εθνικού Θεματικού Δικτύου «Τα πετρογέφυρα της Ελλάδας» σεμινάριο για τους εκπαιδευτικούς του Δικτύου με θέμα: «Γεφυρώνοντας το χθες με το σήμερα. Η σημασία της διάσωσης και ανάδειξης ιστορικών πετρογέφυρων του τόπου μας: Η περίπτωση της γέφυρας Κοράκου», στις 28 & 29 Μαρτίου 2014.

Το Σεμινάριο προγραμματίζεται να παρακολουθήσουν 45 περίπου εκπαιδευτικοί Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης,

Την πρώτη ημέρα του σεμιναρίου οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί θα παρακολουθήσουν εισηγήσεις ειδικών και ανθρώπων που έχουν ασχοληθεί και μελετήσει επί μακρόν τα πετρογέφυρα.

Το πλήρες πρόγραμμα του σεμιναρίου με τους εισηγητές έχει ως ακολούθως:

Παρασκευή 28 Μαρτίου 201

16:00 – 16:30 Προσέλευση συμμετεχόντων – Παραλαβή φακέλου

16:30 – 16:40 Χαιρετισμοί

16:40 – 16:45 «Στόχοι του σεμιναρίου – Παρουσίαση και εξέλιξη προγράμματος»
Ντάνης Αντώνιος, Υπεύθυνος του Κ.Π.Ε. Μουζακίου

16:45 – 17:00 «Εκπαίδευση για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη στις παρούσες συνθήκες και η συμβολή των Εθνικών Θεματικών Δικτύων»
Ξυλόκοτα Αναστασία, Αναπληρώτρια Διευθύντρια Σ.Ε.Π.Ε.Δ. του Υ.ΠΑΙ.Θ.

17:00 – 17:20 Το Εθνικό Θεματικό Δίκτυο: «Τα Πετρογέφυρα της Ελλάδας»
Γούλα Μαρία, Μέλος της Π.Ο. του Κ.Π.Ε. Μακρινίτσας

17:20 – 17:45 «Μέλος Δικτύου: καινοτομία και αντίσταση στην αλλαγή»
Μακέλη Γραμματή, Υπεύθυνη του Κ.Π.Ε. Μακρινίτσας

17:45 – 18:15 «Άνθρωποι, Ποτάμια και Λίθινες Γέφυρες. Μια τρισυπόστατη σχέση αλληλεξάρτησης, αλληλεπίδρασης και αλληλοσεβασμού»
Γκράσσος Γεώργιος, Εκπαιδευτικός – Διευθυντής Δημ. Σχολείου Μουρεσίου – Ξουριχτίου – Τσαγκαράδας «Νανοπούλειο» Ν. Μαγνησίας

18:15 – 18:45 «Γέφυρα Κοράκου: Το Θεογέφυρο των Βαλκανίων στον Αχελώο και οι “αδερφές” της στην ευρύτερη περιοχή»
Παπαδημητρίου Μενέλαος, Δικηγόρος – Συγγραφέας – Λαογράφος
Γραμμένος Κωνσταντίνος, Μέλος της Π.Ο. του Κ.Π.Ε. Μουζακίου

18:45 – 19:00 Διάλειμμα (Καφές – Αναψυκτικά – Νερά – Αρτοσκευάσματα)

19:00 – 19:45 «Χωροταξική και Αρχιτεκτονική προσέγγιση των πέτρινων γεφυριών»
Γιαννίρης Ηλίας, τ. Επίκουρος Καθηγητής Πολυτεχνείου Κρήτης

19:45 – 20:00 «Τα Γεφύρια του Αλάμπεη»
Λειβαδίτη Θεώνη, Πολιτικός μηχανικός – Αναπληρώτρια Υπευθύνου στο Κ.Π.Ε. Μεσολογγίου – Θέρμου

20:00 – 20:15 «Αποκατάσταση λίθινων τοξοτών γεφυρών στην Π.Ε. Τρικάλων»
Καραγιάννη Ευθυμία, Πολιτικός μηχανικός – προϊστάμενη της διεύθυνσης τεχνικών έργων περιφερειακής ενότητας Τρικάλων
Μπακώση Γεωργία, Αρχιτέκτονας μηχανικός – υπάλληλος της διεύθυνσης τεχνικών έργων περιφερειακής ενότητας Τρικάλων
Μπουρνάζου Ευγενία, Αρχιτέκτονας μηχανικός – υπάλληλος της διεύθυνσης τεχνικών έργων περιφερειακής ενότητας Τρικάλων

20:15 – 20:30 «Η Αρχιτεκτονική της γέφυρας Κοράκου και η θέση της στο χώρο και στο χρόνο»
Παπαρούνας Νικόλαος, Αρχιτέκτονας Μηχανικός Ε.Μ.Π.

20:30 – 20:40 Πρόγραμμα Π.Ε. του Κ.Π.Ε. Μακρινίτσας «Τα πετρογέφυρα»
Βίγκλας Παναγιώτης, Αν. Υπεύθυνος του Κ.Π.Ε. Μακρινίτσας
Σπανοπούλου Αικατερίνη & Γκουντούμα Μαρία, Μέλη Π.Ο. του Κ.Π.Ε. Μακρινίτσας

20:40 – 20:50 «Δράσεις και λειτουργία του Κ.Π.Ε. Αράχθου στο Δίκτυο»
Χρήστου Κωνσταντίνα, Μέλος Π.Ο. του Κ.Π.Ε. Αράχθου

20:50 – 21:00 «Τα προγράμματα των σχολείων της Α/θμιας Εκπαίδευσης του Ν. Φθιώτιδας στο Δίκτυο»
Σταυρόπουλος Γεώργιος, Εκπαιδευτικός – Υπ. Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας Εκπαίδευσης του Ν. Φθιώτιδας

21:00 – 21:15 Ερωτήσεις – Συζήτηση

21:15 Δείπνο

 Σάββατο 29 Μαρτίου 2014

09:00 – 09:45 Αναχώρηση από το Κ.Π.Ε. Μουζακίου – Άφιξη στην τοπική κοινότητα Αργιθέας Επίσκεψη στα πετρογέφυρα Αργιθέας και Θερινού – Μεσοβουνίου

09:45 – 11:15 «Τα πετρογέφυρα στο χρόνο και το χώρο» Εισηγητές – Εμψυχωτές:
Γιαννίρης Ηλίας, τ. Επίκουρος Καθηγητής Πολυτεχνείου Κρήτης
Γκράσσος Γεώργιος, Εκπαιδευτικός – Διευθυντής Δημ. Σχολείου Μουρεσίου – Ξουριχτίου – Τσαγκαράδας «Νανοπούλειο» Ν. Μαγνησίας

11:15 – 11:30 Αναχώρηση από τοπική κοινότητα Αργιθέας – Άφιξη στο πετρογέφυρο του Πετρωτού

11:30 – 11:45 «Μνημειακές αξίες στο φυσικό περιβάλλον» Εισηγήτρια – Εμψυχώτρια:
Γούλα Μαρία, Μέλος της Π.Ο. του Κ.Π.Ε. Μακρινίτσας

11:45 – 12:00 Ξενάγηση – ενημέρωση για τα έργα εκτροπής του Αχελώου και το Φράγμα της Συκιάς:
«Το έργο σήμερα» Καρυά – Κουτρουμάνου Ιουλία, Πολιτικός Μηχανικός – Προϊσταμένη Ειδικής Υπηρεσίας Δημοσίων Έργων – Οδικών Σηράγγων Υπογείων Έργων

12:00 – 12:15 Αναχώρηση από το πετρογέφυρο του Πετρωτού – Άφιξη στη γέφυρα του Κοράκου

12:15 – 13:00 «Ερμηνεία τοπίου. Προτάσεις για την ανάδειξη και αξιοποίηση της γέφυρας Κοράκου» Εισηγητές – Εμψυχωτές:
Παπαδημητρίου Μενέλαος, Δικηγόρος – Συγγραφέας – Λαογράφος
Γραμμένος Κωνσταντίνος, Μέλος της Π.Ο. του Κ.Π.Ε. Μουζακίου
Παπαρούνας Νικόλαος, Αρχιτέκτονας Μηχανικός Ε.Μ.Π.

13:00 – 15:30 Γεύμα – επιστροφή

15:30 – 16:30 Συνάντηση Συντονιστικής Επιτροπής του Δικτύου.

Το πρόγραμμα του σεμιναρίου μπορείτε να το δείτε και εδω:

Το πρόγραμμα θα παρακολουθήσουν:

 ΠΙΝΑΚΑΣ I (Τακτικοί)

Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Δ/ΝΣΗ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΚΠ/ΣΗΣ
1 Καρμίρη Γαρυφαλιά-Ευσταθία 8ο Δ.Σ. Λαμίας Α/θμια Φθιώτιδας Στερεάς Ελλάδας
2 Πιτταροκοίλης Γεώργιος 11ο Δ.Σ. Αγρινίου Α/θμια Αιτ/νιας Δυτικής Ελλάδας
3 Ράντσιου Βέρσα 1ο Δ.Σ. ΑΓ.Αθανασίου Α/θμια Δυτ. Θεσσαλονίκης Κεντρικής Μακεδονίας
4 Μπερδελής Ελευθέριος 1ο ΓΕΛ Μεγάρων Β/θμια Δυτικής Αττικής Αττικής
5 Ρόζη Βασιλική 3ο Δ.Σ. Ναυπλίου Α/θμια Αργολίδας Πελοποννήσου
6 Τριανταφύλλου Νίκη 3ο Γυμνάσιο Λαμίας Β/θμια Φθιώτιδας Στερεάς Ελλάδας
7 Παπαδόπουλος Γεώργιος ΕΠΑΛ Καστοριάς Β/θμια Καστοριάς Δυτικής Μακεδονίας
8 Κοντογιάννη Βασιλική 1ο ΓΕΛ Φιλιππιάδας Β/θμια Πρέβεζας Ηπείρου
9 Βασιλείου ‘Ολγα Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη Β/θμια Λάρισας Θεσσαλίας
10 Αποστόλου Μαριάννα 1ο Γυμνάσιο Τρικάλων Β/θμια Τρικάλων Θεσσαλίας
11 Κουρούμαλη Βιολεντίνα 1ο ΕΠΑΛ Χαλανδρίου Β/θμια Β’ Αθήνας Αττικής
12 Ηλιάδη Αμαλία 3ο Γυμνάσιο Τρικάλων Β/θμια Τρικάλων Θεσσαλίας
13 Κοντού Νίκη 21ο Γυμνάσιο Πάτρας Β/θμια Αχαΐας Δυτικής Ελλάδας
14 Τσιριγκάκης Ευστάθιος 5ο Γυμνάσιο Ξάνθης Β/θμια Ξάνθης Αν. Μακεδονίας – Θράκης
15 Μπαλάφας Ιωάννης 8ο Γυμνάσιο Κοζάνης Β/θμια Κοζάνης Δυτικής Μακεδονίας
16 Κοντοπούλου Αλεξάνδρα 1/Θεσιο Νηπιαγ. Ν.Οικισμού Α/θμια Καστοριάς Δυτικής Μακεδονίας
17 Πρασσοπούλου Βασιλική Γυμνάσιο Καθενών Β/θμια Εύβοιας Στερεάς Ελλάδας
18 Κολοβού Στυλιανή Δ.Σ. Κ. Τιθορέας Α/θμια Φθιώτιδας Στερεάς Ελλάδας
19 Μαραγκός Νίκος Γυμνάσιο-Λ.Τ.Αγνάντων Β/θμια Αρτας Ηπείρου
20 Τοπολιάτη Μαρία Νηπ. Κληματιάς Α/θμια Ιωαννίνων Ηπείρου
21 Ντούρμα Αικατερίνη Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Ερμούπολης Β/θμια Κυκλάδων Νοτίου Αιγαίου
22 Έρτσου Καλυψώ 4ο Γυμνάσιο Αγ. Παρασκευής Β/θμια Β’ Αθήνας Αττικής
23 Καρακαντά Ελένη 1ο ΕΠΑΛ Καλαμπάκας Β/θμια Τρικάλων Θεσσαλίας
24 Λιάζου Γιάννα 21ο Νηπιαγωγείο Πατρών Α/θμια Αχαΐας Δυτικής Ελλάδας
25 Σωτηροπούλου Παναγιώτα 32ο Δ.Σ.Πατρών Α/θμια Αχαΐας Δυτικής Ελλάδας
26 Μαλαχά Ελένη 8ο Δ.Σ. Λαμίας Α/θμια Φθιώτιδας Στερεάς Ελλάδας
27 Παπαστάθη Αγγελική 11ο Δ.Σ. Αγρινίου Α/θμια Αιτ/νιας Δυτικής Ελλάδας
28 Ιωαννίδης Θεόδωρος 1ο Δ.Σ. ΑΓ.Αθανασίου Α/θμια Δυτ. Θεσσαλονίκης Κεντρικής Μακεδονίας
29 Μιγκάρδου Νεκταρία 1ο ΓΕΛ Μεγάρων Β/θμια Δυτικής Αττικής Αττικής
30 Μπαλάσκας Βασίλειος 3ο Δ.Σ. Ναυπλίου Α/θμια Αργολίδας Πελοποννήσου
31 Ρουτσιά Μαρία 3ο Γυμνάσιο Λαμίας Β/θμια Φθιώτιδας Στερεάς Ελλάδας
32 Μουσουλής Γεώργιος ΕΠΑΛ Καστοριάς Β/θμια Καστοριάς Δυτικής Μακεδονίας
33 Παππά Ιωάννα 1ο ΓΕΛ Φιλιππιάδας Β/θμια Πρέβεζας Ηπείρου
34 Παπανικολάου Σωτήριος Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη Β/θμια Λάρισας Θεσσαλίας
35 Σιώμου Στυλιανή 1ο Γυμνάσιο Τρικάλων Β/θμια Τρικάλων Θεσσαλίας
36 Αστρίτη Ευανθία 2ο Γυμνάσιο Τρικάλων Β/θμια Τρικάλων Θεσσαλίας
37 Παπαναστασίου Ασπασία 1ο ΕΠΑΛ Αγίας Παρασκευής Β/θμια Β’ Αθήνας Αττικής
38 Νάνου Όλγα 1o ΕΠΑΛ Ραφήνας Β/θμια Ανατολικής Αττικής Αττικής
39 Αβδελά Κατερίνα Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Κων. Καραμανλής Α/θμια Σερρών Κεντρικής Μακεδονίας
40 Τσιρέπας Θωμάς Δ.Σ. Μαγούλας Α/θμια Καρδίτσας Θεσσαλίας
41 Καφίδα Ευαγγελία Δ. Σ. Μουρεσίου-Ξουριχτίου-Τσαγκαράδας «Νανοπούλειο» Α/θμια Μαγνησίας Θεσσαλίας
42 Αντωνίου Δημήτριος 3ο Δ.Σ. Καρπενησίου Α/θμια Ευρυτανίας Στερεάς Ελλάδας
43 Τσιάκα Ιωάννα 3ο Γυμνάσιο Καρδίτσας Β/θμια Καρδίτσας Θεσσαλίας
44 Οικονόμου Ευαγγελία 2ο ΕΠΑΛ Καρδίτσας Β/θμια Καρδίτσας Θεσσαλίας
45 Μαρδάνη Γεωργία 4ο ΕΠΑΛ Λάρισας Β/θμια Λάρισας Θεσσαλίας
46 Κωστάπαππας Γεώργιος Γυμνάσιο Παναγίας Διασέλλου Β/θμια Αρτας Ηπείρου

ΠΙΝΑΚΑΣ ΙI (Αναπληρωματικοί)

Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Δ/ΝΣΗ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΚΠ/ΣΗΣ
1 Δημητρόπουλος Λεωνίδας Δ.Σ. Μαγούλας Α/θμια Καρδίτσας Θεσσαλίας
2 Στεφανάκη Μαρία 1o ΕΠΑΛ Ραφήνας Β/θμια Αν. Αττικής Αττικής
3 Φύλλου Μαργαρίτα 3ο Γυμνάσιο Καρδίτσας Β/θμια Καρδίτσας Θεσσαλίας
4 Παπαθανασίου Κωνσταντίνος 3/θ Δ.Σ. Καισαρειάς Α/θμια Κοζάνης Δυτικής Μακεδονίας
Στείλτε το άρθρο Στείλτε το άρθρο

Εκτυπώστε το άρθρο Εκτυπώστε το άρθρο

 

<< Επιστροφή

Γλυκερία - Ακολούθησα ένα αστέρι
Παυλίνα Βουλγαράκη - Λαβύρινθοι
Κώστας Μακεδόνας - Είναι πια αργά
Βιολέτα Ίκαρη - Μαύρα
Χάρις Αλεξίου - Πόρτες ανοιχτές
Πυξ Λαξ - Χωρίς ντροπή
Γιάννης Πάριος - Θα σ΄ αγαπώ
Ραλλία Χρηστίδου - Μονάχη ταξιδεύω
Ελεωνόρα Ζουγανέλη - Έλα
Λαυρέντης Μαχαιρίτσας - Έλα ψυχούλα μου

 


The Fray - You found me
Billy Ocean - Loverboy
Cock Robin - The promise you made
Whitney Houston - How will I know
Demi Lovato - I will survive
Beloved - Sweet harmony
Sheryl Crow - My favorite mistake
Asia - Heat of the moment
Zucchero - Wonerful life
Tina Turner - In your wildest dreams

 


Μάιος 2020
Δ Τ Τ Π Π Σ Κ
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031