18 μετάλλια για την ΑΚΑΚ & τον ΑΣΚ Ολυμπιακό

19 Φεβρουαρίου 2019

Το Σάββατο και την Κυριακή 9-10 Φεβρουαρίου 2019 πραγματοποιήθηκαν στο Δημοτικό κολυμβητήριο Λάρισας, Χειμερινοί αγώνες προαγωνιστικών κατηγοριών, για ηλικίες 9 έως 12 ετών, της περιφέρειας Θεσσαλίας. Στη διοργάνωση, όπως είναι φυσικό, συμμετείχαν όλοι οι σύλλογοι των Θεσσαλικών Νομών, με τον αριθμό των κολυμβητών/τριων να τείνει στους 500. Οι αγώνες τελούσαν υπό την  αιγίδα της Κολυμβητικής.

Το Σάββατο και την Κυριακή 9-10 Φεβρουαρίου 2019 πραγματοποιήθηκαν στο Δημοτικό κολυμβητήριο Λάρισας, Χειμερινοί αγώνες προαγωνιστικών κατηγοριών, για ηλικίες 9 έως 12 ετών, της περιφέρειας Θεσσαλίας. Στη διοργάνωση, όπως είναι φυσικό, συμμετείχαν όλοι οι σύλλογοι των Θεσσαλικών Νομών, με τον αριθμό των κολυμβητών/τριων να τείνει στους 500. Οι αγώνες τελούσαν υπό την  αιγίδα της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδος (Κ.Ο.Ε.) και της Π.Ε.Θ..

Η Αθλητική Κολυμβητική Ακαδημία Καρδίτσας (Α.Κ.Α.Κ.) και ο ΑΣΚ Ολυμπιακός συμμετείχαν στους αγώνες με είκοσι εννέα (29) αθλητές/αθλήτριες, κατακτώντας συνολικά δεκαοκτώ (18) μετάλλια (1 χρυσό, 7 αργυρά και 10 χάλκινα). Ο μεγάλος αριθμός των αθλητών-τριων (29) καταδεικνύει την εμπιστοσύνη με την οποία περικλείουν το Σύλλογο και το έργο του οι συμπολίτες μας. Οι λιλιπούτειοι αθλητές και αθλήτριες, κλήθηκαν να αποδώσουν τα μέγιστα και να συμβάλλουν αποτελεσματικά στην πραγμάτωση της επιδίωξης του συλλόγου, που δεν είναι άλλη από την καλλιέργεια του αθλητικού πνεύματος, στις ηλικίες αυτές και του “ευ αγωνίζεσθαι”.

Είναι όμως πασιφανές πως οι συνθήκες κάτω από τις οποίες προπονούνται τα παιδιά μας, δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες και στους υψηλούς στόχους που έχουν τεθεί από την προπονητική ομάδα. Ο μεγάλος αριθμός των παιδιών σε συνδυασμό με τις περιορισμένες διαδρομές της πισίνας και την άνιση κατανομή τους, δυσχεραίνουν τις προσπάθειες αθλητών και προπονητών.

Παρ’ όλο που οι συνθήκες δεν ευνοούν, οι μικροί μας κολυμβητές απέδειξαν πως κυρίαρχο ρόλο στην ανέλιξη ενός ανθρώπου, είναι η επιμονή στο στόχο, η θέληση και η ψυχική δύναμη. Να επισημάνουμε, ότι για τους  κολυμβητές/τριες ηλικίας 9 ετών, ήταν η “επίσημη πρώτη” σε αγώνες επίσημους, υψηλού επιπέδου, στους οποίους κατέστησαν σαφές προς κάθε κατεύθυνση πως το μέλλον προμηνύεται ελπιδοφόρο και λαμπρό. Τα παιδιά αυτά κατόρθωσαν να επιδείξουν τις δεξιότητες τους, καταλαμβάνοντας υψηλές θέσεις στην κατάταξη του εκάστοτε αγωνίσματος, καταρρίπτοντας πολλά από τα ατομικά τους ρεκόρ. 

Αναλυτικότερα οι αθλητές/τριες που συμμετείχαν, καθώς και οι θέσεις που κατέλαβαν είναι οι εξής:

Ατομικά αγωνίσματα:

  1. Ανδριανόπουλος Παναγιώτης, 7η θέση στα 50μ. ύπτιο και 7η θέση στα 100μ. ύπτιο αγόρια 10 ετών.
  2. Βάλλας Ορέστης, αργυρό μετάλλιο στα 50μ. πεταλούδα και αργυρό μετάλλιο στα 200μ. μικτή ατομική αγόρια 10 ετών.
  3. Βασιλός Θεοφάνης, χάλκινο μετάλλιο στα 200μ ελεύθερο, 4η θέση στα 200μ. μικτή ατομική,  και 8η θέση στα 200μ. ύπτιο αγόρια 11 ετών.
  4. Βούζας Νικόλαος, 15η θέση στα 50μ. ύπτιο και 16η θέση στα 50μ. ελεύθερο αγόρια 9 ετών.
  5. Γερούκη Αλεξάνδρα, χρυσό μετάλλιο στα 100μ ελεύθερο, αργυρό μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο και 8η θέση στα 100μ. ύπτιο κορίτσια 12 ετών.
  6. Γερούκης Θεοφάνης, 10η θέση στα 100μ. ελεύθερο, 13η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 15η θέση στα 50μ. ύπτιο αγόρια 11 ετών.
  7. Δεμικέλης Ευάγγελος, 6η θέση στα 50μ. ύπτιο και 8η θέση στα 100μ. ύπτιο αγόρια 10 ετών.
  8. Δημακοπούλου Μαριάνα Βαλέρια, 8η θέση στα 200μ. μικτή ατομική  και 10η θέση στα 50μ. ελεύθερο κορίτσια 11 ετών.
  9. Διαμαντή Μαρία, 5η στα 100μ ελεύθερο  και 5η θέση στα 200μ. ελεύθερο κορίτσια 10 ετών.
  10. Διαμαντή Ιωάννα, 12η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 13η θέση στα 100μ. ελεύθερο κορίτσια 9 ετών.
  11. Καλούτσας Κωνσταντίνος, 5η θέση στα 200μ. πρόσθιο και 9η θέση στα 200μ. ελεύθερο αγόρια 12 ετών.
  12. Καταραχιά Σταυρούλα, 24η θέση στα 50μ ύπτιο κορίτσια 9 ετών.
  13. Κατσιάβα Αναστασία, 12η θέση στα 50μ. ύπτιο και 14η θέση στα 50μ. ελεύθερο κορίτσια 10 ετών.
  14. Κατσιάβας Νεκτάριος, αργυρό μετάλλιο στα 200μ. ελεύθερο, χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο και 4η θέση στα 100μ ελεύθερο αγόρια 12 ετών.
  15. Κουκούλη Ζωή, 18η θέση στα 50μ ύπτιο και 24η θέση στα 50μ. ελεύθερο κορίτσια 10 ετών.
  16. Κύρκου Μαρία Μελίνα, 21η θέση στα 50μ. ύπτιο και 26η θέση στα 50μ. ελεύθερο κορίτσια 10 ετών.
  17. Μπατζίνας Αντώνιος, 7η στα 50μ.πεταλούδα και 7η θέση στα 50μ. ελεύθερο αγόρια 10 ετών.
  18. Μπατζίνα Ευαγγελία, 22η θέση στα 50μ. ύπτιο και 25η θέση στα 50μ. ελεύθερο κορίτσια 9 ετών.
  19. Νταουτά Δανάη Πελαγία, 20η θέση στα 50μ. ύπτιο και 21η θέση στα 50μ. ελεύθερο κορίτσια 9 ετών.
  20. Οικονόμου Αικατερίνη Ζωή, αργυρό μετάλλιο στα 200μ. μικτή ατομική και αργυρό μετάλλιο στα 50μ. πεταλούδα κορίτσια 10 ετών.
  21. Οικονόμου Γεωργία, χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο και χάλκινο μετάλλιο  στα 100μ. ύπτιο κορίτσια 10 ετών.
  22. Παλάτζα Αναστασία, 4η θέση στα 100μ. πεταλούδα, 4η θέση στα 100μ. πρόσθιο και 4η θέση στα 50μ. πεταλούδα κορίτσια 12 ετών.
  23. Πρίντζιου Ερμιόνη Βάϊα, αργυρό μετάλλιο στα 200μ. ύπτιο, χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. πεταλούδα και 4η θέση στα 400μ. ελεύθερο κορίτσια 11 ετών.
  24. Ταρλαντέζος Κων/νος, 14η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 15η θέση στα 100μ ελεύθερο αγόρια 11 ετών.
  25. Τσατσαρώνη Παναγιώτα, 7η θέση στα 50μ. πρόσθιο κορίτσια 10 ετών.
  26. Τσέλιου Ευθυμία, 10η θέση στα 100μ. ύπτιο, 13η θέση στα 50μ. ύπτιο και 18η θέση στα 100μ. ελεύθερο κορίτσια 11 ετών.
  27. Τσουκνίδα Σοφία, χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο, χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο και χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. ύπτιο κορίτσια 11 ετών.
  28. Φιλίππου Παναγιώτα, 4η θέση στα 100μ. πεταλούδα, 7η θέση στα 200μ. ελεύθερο και 15η θέση στα 100μ. ελεύθερο κορίτσια 11 ετών.
  29. Χαλιαμάλιας Μάριος Χρυσόστομος, χάλκινο μετάλλιο στα 100μ.ελεύθερο και χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. ελεύθερο αγόρια 10 ετών.

Ομαδικά αγωνίσματα (σκυταλοδρομίες):

5η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. ελεύθερο αγόρια 10 ετών (Βάλλας Ορέστης, Μπατζίνας Αντώνιος, Δεμικέλης Ευάγγελος, Χαλιαμάλιας Μάριος Χρ.).

6η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. ελεύθερο κορίτσια 10 ετών (Οικονόμου Αικατερίνη Ζωή, Οικονόμου Γεωργία, Κουκούλη Ζωή, Διαμαντή Μαρία).

 5η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. μικτή ομαδική αγόρια 10 ετών (Ανδριανόπουλος Παναγιώτης,  Βάλλας Ορέστης, Μπατζίνας Αντώνιος, Χαλιαμάλλιας Μάριος Χρυσόστομος).

 4η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. μικτή ομαδική κορίτσια 10 ετών (Οικονόμου Γεωργία, Τσατσαρώνη Παναγιώτα, Οικονόμου Αικατερίνη Ζωή, Διαμαντή Μαρία).

 Συγχαρητήρια σε όλους τούς κολυμβητές μας για τις διακρίσεις, τα ατομικά ρεκόρ, για όλες αυτές τις προσπάθειες που φέρνουν την Α.Κ.Α.Κ. και τον ΑΣΚ Ολυμπιακό πάντα στις πρώτες θέσεις!!! Το Δ.Σ. του συλλόγου συγχαίρει τους προπονητές Γκαρνάκη Κωνσταντίνο, Αγγελίδη Κωνσταντίνο, Θώδη Νατάσα, Δρόσου Ευγενία, για τις άρτιες γνώσεις τους που απέδωσαν καρπούς, καθώς και όλους τους συμμετέχοντες αθλητές του συλλόγου για την πολύ καλή εμφάνισή και τις αξιέπαινες επιδόσεις τους και ευχαριστεί τους γονείς των παιδιών για την πολύτιμη στήριξή τους.

 

Στείλτε το άρθρο Στείλτε το άρθρο

Εκτυπώστε το άρθρο Εκτυπώστε το άρθρο

 

<< Επιστροφή

Γλυκερία - Ακολούθησα ένα αστέρι
Παυλίνα Βουλγαράκη - Λαβύρινθοι
Κώστας Μακεδόνας - Είναι πια αργά
Βιολέτα Ίκαρη - Μαύρα
Χάρις Αλεξίου - Πόρτες ανοιχτές
Πυξ Λαξ - Χωρίς ντροπή
Γιάννης Πάριος - Θα σ΄ αγαπώ
Ραλλία Χρηστίδου - Μονάχη ταξιδεύω
Ελεωνόρα Ζουγανέλη - Έλα
Λαυρέντης Μαχαιρίτσας - Έλα ψυχούλα μου

 


The Fray - You found me
Billy Ocean - Loverboy
Cock Robin - The promise you made
Whitney Houston - How will I know
Demi Lovato - I will survive
Beloved - Sweet harmony
Sheryl Crow - My favorite mistake
Asia - Heat of the moment
Zucchero - Wonerful life
Tina Turner - In your wildest dreams

 


Αύγουστος 2019
Δ Τ Τ Π Π Σ Κ
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031