Οι εκπρόσωποι της Καρδίτσας στην πολιτική από το 1881 έως το 2013

04 Ιουνίου 2014

Από την απελευθέρωση της Θεσσαλίας ως τις αρχές του 21ου αιώνα, ένα χρονικό διάστημα 120 ετών περίπου, ο Νομός της Καρδίτσας ανέδειξε έναν πρωθυπουργό, δώδεκα υπουργούς, δέκα υφυπουργούς, δύο γερουσιαστές και 92 βουλευτές.

–          Πρωθυπουργός:

  1. Νικόλαος Πλαστήρα (1945, 1951-1952)

–          Υπουργοί:

  1. Αλεξανδρής Απόστολος (1910, 1922, 1930, 1947)
  2. Αλλαμανής Στέλιος (1950, 1951, 1963, 1964, 1965)
  3. Αλλαμανής Χρήστος (1928)
  4. Αναγνωστόπουλος Θεόδωρος (1991, 1992)
  5. Ζωγράφος Χρηστάκη Γεώργιος (1909, 1915)
  6. Καραϊσκάκης Σπυρίδων (1881)
  7. Σιδέρης Γεώργιος (1922, 1930, 1932, 1945)
  8. Σιούφας Δημήτριος (1993, 2004)
  9. Σταμούλης Κων/νος (1924, 1925)
  10. Ταλιαδούρος Σπ. Αθανάσιος (1977-1978, 1980-1981)
  11. Ταλιαδούρος Σπυρίδων (1933)
  12. Τερτίπης Ν. Κων/νος (1921)

–          Υφυπουργοί:

  1. Θανόπουλος Δημήτριος (1958-1961)
  2. Κατσαρός Παναγιώτης (1982-1984)
  3. Ρόβλιας Κων/νος (2009, 2010)
  4. Σαλαγιάννης Νικόλαος (1998, 2000)
  5. Σιούφας Δημήτριος (1991-1992)
  6. Σωτηρλής Δημήτριος (1996-1998)
  7. Ταλιαδούρος Σπυρίδων (1928)
  8. Ταλιαδούρος Σπ. Αθανάσιος (1954-1955, 1961-1963, 1974, 1975-1977)
  9. Ταλιαδούρος Αθ. Σπυρίδων (2004-2007, 2007-2009)
  10. Τσιάρας Κων/νος (2012-2013)

–          Γερουσιαστές:

  1. Αλεξανδρής Περικλής (1929)
  2. Μπούσδρας Δημήτριος (1929)

–          Βουλευτές:

  1. Αδαμόπουλος Τιμολέων (1881, 1885, 1889)
  2. Αζάς Βασίλειος (1890)
  3. Αλεξανδρής Απόστολος (1906, Α΄1910, Β’ 1910, 1912, Α΄1915, 1928, 1932, 1946)
  4. Αλεξανδρής Περικλής (1923, 1926)
  5. Αλλαμανής Στέλιος (1950, 1951, 1952, 1956, 1958, 1961, 1963, 1964, 1981)
  6. Αλλαμανής Χρήστος (Α’ 1910, 1923, 1926, 1936)
  7. Αναγνωστόπουλος Γεώργιος (1950, 1951,1956, 1961, 1964)
  8. Αναγνωστόπουλος Δημοσθένης (1933,1935,1936)
  9. Αναγνωστόπουλος Θεόδωρος (1974, 1985, Α΄1989, Β’ 1989, 1990, 1993, 2000)
  10. Αναγνωστόπουλος Γεώργιος (2007, 2013 στη θέση του παραιτηθέντος Π. Σιούφα)
  11. Αναστασάκος Σεραφείμ (1981, 1985)
  12. Αντωνίου Απόστολος (1951, 1952, 1961, 1963, 1964)
  13. Βαβυλόπουλος Αθανάσιος (Β΄1910)
  14. Βαβυλόπουλος Ιωάννης (Β ‘ 1910)
  15. Βαμπούλης Λάμπρος (1951, 1952)
  16. Βασιαρδάνης Απόστολος (1881, 1890, 1902, 1905)
  17. Βασιαρδάνης Κων/νος (1950,1951,1952,1956)
  18. Βελίνης Κίμωνας (1895,1902)
  19. Βλάτσιος Χρήστος (Β’ 1910)
  20. Γουλιανός Ευστράτιος (1923)
  21. Γρίβας Βασίλειος (Α’ 1910, Β’ 1910, Β’ 1915)
  22. Δασκαλόπουλος Γεώργιος (1920)
  23. Έξαρχος Αδαμάντιος (1926)
  24.  Έξαρχος Αχιλλέας (Β’ 1915)
  25. Ζιώγας Ηλίας (1974, 1977)
  26. Ζωγλοπίτης Κων/νος (1885, 1887, 1892(η εκλογή ακυρώθηκε), 1899,1902(στη θέση του Σ. Παπαποστόλου)
  27. Ζωγλοπίτης Παυσανίας (Α’ 1910, Β’ 1910)
  28. Ζωγράφος Χρηστάκη Γεώργιος (1905,1906, Α’ 1910)
  29. Θανόπουλος Αλκιβιάδης (Β’ 1910, 1912, Α’ 1915)
  30. Θανόπουλος Δημήτριος (1946, 1950,1952,1956,1958,1961,1963,1964)
  31. Θεοχάρη Μαρία (2009)
  32. Καζαμπάκας Αθανάσιος (1884, 1885,1887, 1892)
  33. Καζαμπάκας Ιωάννης (1892, 1895, 1899,1902)
  34. Καλογιάννης Κων/νος (1974, 1977)
  35. Καπάλας Αντώνιος (Α’ 1910)
  36. Καραϊσκάκης Γεώργιος (1906, Α’ 1910, Α΄1915)
  37. Καραϊσκάκης Σπυρίδων (1881)
  38. Καταφυγιώτης Λάμπρος (1905 στις επαναληπτικές εκλογές, 1923)
  39. Κατσαρός Λάμπρος (1923)
  40. Κατσαρός Παναγιώτης (1977, 1981, 1985)
  41. Καφαντάρης Ευριπίδης (1993)
  42. Κοτρώτσιος Μάρκος (Α’ 1910)
  43. Κουκορίκος Κων/νος (1933, 1935, 1936)
  44. Κουκορίκος Λεωνίδας (1881)
  45. Κουκορίκος Παναγιώτης (1892)
  46. Κουκουλέτσος Δημήτρης (Α’ 1910, Β’ 1910,1920)
  47. Κόφφας Στέφανος (Α’ 1915)
  48. Κωστάμης Αθανάσιος (1892)
  49. Κωτούζας Φώτης (1946, 1950, 1951)
  50. Λάππας Βασίλης (1936)
  51. Λάππας Δημήτρης ή Τσιάμης (1905)
  52. Λιάτος ή Λιάτσος Θωμάς (1935)
  53. Λιάτος Παύλος (1974)
  54. Μαλλιόπουλος Δημήτρης (1905, 1912, Α’ 1915, Α’ 1915)
  55. Μαντόπουλος Ευθύμιος (Β’ 1910)
  56. Μιχαλάκης Νικόλαος (2012)
  57. Μπάλλας Γεώργιος (1961,1963)
  58. Μπάλλας Θεμιστοκλής (1956,1974,1977)
  59. Μπαλτάς Κων/νος (1946)
  60. Μπούσδρας Δημήτρης (1905, Α’ 1910,Β’ 1910,1912,Α’ 1915,Β’ 1915,1920)
  61. Μπούτας Ευάγγελος (1996)
  62. Μπρακατσούλας Βασίλης (1958, Α’ 1989,Β’ 1989,1990, 1993)
  63. Παλάσκας ή Παπαδάκος Ιωάννης (1885,1890,1895,1902)
  64. Παπαευθυμίου Γεώργιος (1958, 1977, 1981 στη θέση του Δ. Σιούφα)
  65. Παπαϊωάννου Άγγελος (1964)
  66. Παπακυρίτσης Κων/νος (Α’ 1910,Β’ 1910)
  67. Παπαποστόλου Αλέξανδρος (1905, Α’ 1910, Β’ 1910, 1912, Α’ 1915,Β’ 1915, 1920)
  68. Παπαποστόλου Σπύρος (1899,1902)
  69. Ρόβλιας Κων/νος (2004,2007, 2009)
  70. Σαλαγιάννης Νικόλαος (1996, 2000,2004, 2009)
  71. Σιδέρης Γεώργιος (1923, 1926, 1928, 1932, 1936,1946)
  72. Σιούφας Δημήτριος (1981 η εκλογή ακυρώθηκε, 1985, Α΄1989, Β’ 1989, 1990, 1993, 1996, 2000,2004, 2007)
  73. Σιούφας Παύλος (2012)
  74. Σκόνδρα Ασημίνα (2012)
  75. Σταμούλης Ιωάννης (1895)
  76. Σταμούλης Κων/νος (Α’ 1910, Β’ 1910, 1912, Α’ 1915, 1923)
  77. Σωτηρλής Δημήτριος (Α’ 1989, Β’ 1989, 1990, 1993,1996)
  78. Ταλιαδούρος Αθανάσιος (1946, 1950, 1951, 1952, 1956, 1958, 1961, 1963, 1964, 1974, 1977, 1981, 1985)
  79. Ταλιαδούρος Σπυρίδων (1923, 1928, 1932, 1933,1935, 1936)
  80. Ταλιαδούρος Αθ. Σπύρος (Α’ 1989,Β’ 1989, 1990, 2000, 2004, 2007, 2009, 2012)
  81. Τερτίπης Γεώργιος (1906)
  82. Τερτίπης Δημήτριος (1881, 1885 από τις 6 Νοεμβρίου του 1886 στη θέση του Κ. Ζωγλοπίτη, 1890, 1892, 1895, 1899, 1902,1905 έχασε την έδρα, 1906)
  83. Τετρίπης Κων/νος (Α’ 1915, Β’ 1915, 1920)
  84. Τσαμαγκίδης Ξενοφών (1895,1899)
  85. Τσιάρας Κων/νος (2004, 2007,2009, 2012)
  86. Τσιλίκας Βασίλης (1996, 2000)
  87. Φαλιάγκας Ζαχαρίας (1885,1887)
  88. Φιλίππου Χρήστος (1958)
  89. Φραγκίδης Γεώργιος (1881, 1885,1887,1892,1899)
  90. Χαρίτος Νικόλαος (1963)
  91. Χατζηδημητρίου (Χατζημήτρος) Γεώργιος (Α’ 1910)
  92. Χατζοπλάκης Ηλίας (1977, 1981)
  93. Χριστούλας Περικλής (1928)
  94. Ψάρρας Αριστοτέλης (1926, 1932, 1933,1935)

 

Μεταφορά από το βιβλίο «Καρδίτσα. Η πόλη μας, η ζωή μας»

Στείλτε το άρθρο Στείλτε το άρθρο

Εκτυπώστε το άρθρο Εκτυπώστε το άρθρο

 

<< Επιστροφή

Γλυκερία - Ακολούθησα ένα αστέρι
Παυλίνα Βουλγαράκη - Λαβύρινθοι
Κώστας Μακεδόνας - Είναι πια αργά
Βιολέτα Ίκαρη - Μαύρα
Χάρις Αλεξίου - Πόρτες ανοιχτές
Πυξ Λαξ - Χωρίς ντροπή
Γιάννης Πάριος - Θα σ΄ αγαπώ
Ραλλία Χρηστίδου - Μονάχη ταξιδεύω
Ελεωνόρα Ζουγανέλη - Έλα
Λαυρέντης Μαχαιρίτσας - Έλα ψυχούλα μου

 


The Fray - You found me
Billy Ocean - Loverboy
Cock Robin - The promise you made
Whitney Houston - How will I know
Demi Lovato - I will survive
Beloved - Sweet harmony
Sheryl Crow - My favorite mistake
Asia - Heat of the moment
Zucchero - Wonerful life
Tina Turner - In your wildest dreams

 


Ιούνιος 2019
Δ Τ Τ Π Π Σ Κ
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930