Από την Πύλη Τρικάλων ήταν οι σημερινοί μας επισκέπτες [Παρασκευή 18 Μαϊου] . Συγκεκριμένα περίπου διακόσιοι [200] μαθητές και μαθήτριες με τους εκπαιδευτικούς του 1ου Γυμνασίου Πύλης επισκέφτηκαν και ξεναγήθηκαν στο χωριό μας , στο ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο ΄΄Γ. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ,, απολαμβάνοντας συγχρόνως το όμορφο περιβάλλον της πλατείας μας όπου δεσπόζει ο έφιππος ανδριάντας του ήρωα Γ. Καραϊσκάκη.
Από την Πόρτα στο Μαυρομμάτι
![](https://www.karditsanews.gr/wp-content/uploads/2018/05/MAVROMATI-1.gif)