Ειδήσεις

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Πίστας ο Π.Ο.Κ.

Στις 20-22 Απριλίου διεξήχθη το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας για τις κατηγορίες παίδων,εφήβων. Ο ΠΟ Καρδιτσας συμμετείχε με τρεις αθλητές, Αντωνίου Κωνσταντίνος και Ντέλλα Απόστολο στην κατηγορία παίδων και Σακελλαρόπουλο Ηλία στους εφήβους. Στόχος του ΠΟ Καρδίτσας ήταν η απόκτηση νέων εμπειριών για τους αθλητές καθώς το μόνο Ποδηλατοδρόμιο της χώρας μας βρίσκεται στην Αθήνα κάτι που κάνει πολύ δύσκολο τις συχνές μετακινήσεις για την άρτια προετοιμασία των αθλητών. Το πρόγραμμα των αγώνων άνοιξε την Παρασκευή με το αγώνισμα 2 χλμ για τήν κατηγορία παίδων και 3 χλμ για την κατηγορία εφήβων. Στους παίδες ο Ντέλλας Αποστολος κατέλαβε την 20η θέση ενω ο Σακελλαρόπουλος Ηλίας την 10 θέση αντίστοιχα. Σειρά είχε το αγώνισμα ΣΚΡΑΤΣ (40 στροφές των 250m με τον νικητή να κρίνεται στο τελικό σπριντ). Ο Ντελλας Απόστολος κατέλαβε την 14 θέση στους παίδες και ο Σακελλαροπουλος Ηλίας μετά απο μια έντονη κούρσα και ενω προπορευόταν εώς και τις τελευταίες 3 στροφές πιάστηκε από το γκρουπ και στο τελικό σπριντ κατάφερε να λάβει την 12η θέση. Επόμενο και τελευταίο αγώνισμα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ηταν το αγώνισμα των πόντων (60 στροφές των 250m και κάθε 10 στροφές γίνεται σπριντ όπου οι 4 πρώτοι αθλητες παίρνουν βαθμούς οι οποίοι προσμετρώνται στην τελική βαθμολογία και έτσι βγαίνει ο τελικός νικητής. Ο Ντέλλας Απόστολος κατέλαβε την 14η θέση στην προκριματική φάση και δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό. Στην μεγάλη κατηγορία εφήβων ο Σακελλαρόπουλος Ηλίας έδειξε για ακόμα μια φορά την κλάση του και σε έναν πολύ συναρπαστικό αγώνα όπου 4 αθλητές ήταν στην 4η θέση, κατέλαβε την 8η με μόλις 2 βαθμούς από την 3η θεση. Μεγάλος άτυχος του αγώνα ο Αντωνίου Κωνσταντίνος καθώς μια πτώση στην προπόνηση του στέρησε την συμμετοχή του. Οι αθλητές μας εδειξαν πως το μέλλον σίγουρα τους ανήκει. Το ΔΣ του ομίλου συγχαίρει το αγωνιστικό τμήμα, τους αθλητές , τον προπονητή και τους γονείς. Πολλές ευχαριστίες στους χορηγούς μας γαι τη στήριξη

Προηγούμενο άρθρο Γ. Καπράνας: Απεργιακή-Αγωνιστική και ιστορική μέρα η 1η Μάη