Ειδήσεις

Απόλλων Καρδίτσας: Αντίο στο 2023 με αήττητο, κορυφή και 8×8!

Με μία νίκη…αγγαρείας έκλεισε το 2023 ο Απόλλων Καρδίτσας, επικρατώντας του Κρόνου Τυρνάβου με 74-65 για την 9η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΘ. Η προπαραμονή των Χριστουγέννων βρήκε τις ομάδες του πρωταθλήματος στο γήπεδο και όπως ήταν αναμενόμενο, οι απουσίες εκατέρωθεν -λόγω των ημερών- μετέτρεψαν την αναμέτρηση σε καταναγκαστική διαδικασία.

Ο Απόλλων παρατάχθηκε με επτά παίκτες στη σύνθεσή του, όσους είχε και ο Κρόνος, με τους Κούτριο, Τρ. Ζωιτσάκο, Γεωργαντζά, Ρουκά, Παπανδρέα, Πάσχο, Τσέγκο να μην τίθενται στη διάθεση του Σπύρου Παππά που υποχρεώθηκε να χρησιμοποιήσει σχήμα με υποτυπώδη αγωνιστική συνοχή και ρόλους.

Η ομάδα της Καρδίτσας, από το τελευταίο λεπτό της 1ης περιόδου ως το φινάλε του αγώνα, είχε το προβάδισμα, αυτό σε αρκετές περιπτώσεις ξεπέρασε τη διψήφια τιμή, όμως η έλλειψη κινήτρου και διάθεσης στην άμυνα, όπως επίσης η παροιμιώδης αστοχία, επέτρεψε τον μαχητικό Κρόνο να επιστρέφει συνεχώς στο ματς και να απειλεί την πρωτοπορία του Απόλλωνα.

Μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 10-15 στο 8’, αλλά τους γηπεδούχους να προσπερνούν για το 18-17 στη λήξη της περιόδου.

Ο Απόλλων προηγήθηκε με 25-18 στο 13’ και ανέβασε τη διαφορά στο +12 στο 17’ (39-27), για να τη διατηρήσει σε ανάλογα επίπεδα (42-31) λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 42-34, έπειτα από τρίποντο σε νεκρό χρόνο του Κρόνου.

Στην 3η περίοδο, η διαφορά υπέρ της Καρδιτσιώτικης ομάδας κυμαινόταν μεταξύ μονοψήφιας και διψήφιας τιμής για να «κλείσει» στο +10, 59-49.

Στην τελευταία περίοδο, ο Κρόνος κατάφερε να πλησιάσει ακόμη και στους τρεις πόντους (66-63), όμως ο Απόλλων έδειξε χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία και άνοιξε ξανά την «ψαλίδα», για να επικρατήσει με 74-65.

Με αυτή την επικράτηση, οι «κυανόλευκοι» μετρούν πλέον οκτώ νίκες σε ισάριθμους αγώνες, έχουν εκπληρώσει το ρεπό τους για τον 1ο γύρο και συνεχίζουν μόνοι πρώτοι στη γενική κατάταξη.

Ο Απόλλων ευχαριστεί όσους φιλάθλους παρευρέθηκαν στο γήπεδο μια τέτοια ημέρα και με την παρουσία τους στήριξαν την προσπάθεια της ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 42-34, 59-49, 74-65

Απόλλων Καρδίτσας (Σπ. Παππάς): Δίκαρος 35 (2), Κατσαρός 22 (1), Τσανάκας 5 (1), Ζιάκανος 2, Ντασιώτης 3 (1), Αλ. Ελευθερίου 4, Πανταζής 3.

Κρόνος Τυρνάβου: Α. Τριανταφύλλου 18, Δ. Γκουγκουστάμος 9 (1), Γ. Κακαδιάρης 18, Καλόγηρος 18 (1), Καρακώστας 2, Κατσικαβέλας, Νικολίτσας.