Ειδήσεις

Διπλό με ανατροπή στους Δαναούς και 7×7 για τον Απόλλωνα Καρδίτσας

Με το 7ο ροζ φύλλο σε ισάριθμους αγώνες επέστρεψε από τα Τρίκαλα ο Απόλλων Καρδίτσας. Οι «κυανόλευκοι» πέρασαν από το Κλειστό Γυμναστήριο Μπάρας, επικρατώντας με 71-82 των Δαναών 2022, για να συνεχίσουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑΘ. Έπειτα κι από αυτή τη νίκη, η ομάδα της Καρδίτσας είναι η μοναδική και στους δύο Ομίλους της Α2 κατηγορίας που δεν έχει υποστεί ήττα.

Στην 3η φετινή της έξοδο, η ομάδα του Σπύρου Παππά χρειάστηκε να ανεβάσει «στροφές» στο 2ο ημίχρονο και να προβεί σε μία ανατροπή, με σαφώς βελτιωμένη αγωνιστική εικόνα.

Με επιθετική ισορροπία (41 πόντους σε κάθε ημίχρονο) αλλά διπρόσωπος στο αμυντικό κομμάτι (52 πόντοι παθητικό στο πρώτο και 19 -μόλις- στο δεύτερο ημίχρονο), ο Απόλλων βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με 13 πόντους στο α’ μέρος, στο οποίο δέχτηκε επτά τρίποντα, σε μία παροιμιώδη ευστοχία των γηπεδούχων.

Ωστόσο, το 52-41 του ημιχρόνου, μετατράπηκε μέσα στα πρώτα 3,5 λεπτά της 3ης περιόδου σε 54-55 κι έκτοτε, η ομάδα της Καρδίτσας δεν έχασε ξανά το προβάδισμα στην αναμέτρηση, το οποίο μάλιστα έφτασε και στο +13 (69-82), λίγο πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης.

Οι Δαναοί 2022 μπήκαν στο ματς με 9-3 (5’), ο Απόλλων μείωσε σε 12-8 (6’), όμως στο 8’, οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή την υπέρ τους διαφορά και ταυτόχρονα σε νταμπλ σκορ (20-10), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με προβάδισμα 26-13 για την ομάδα του Κώστα Ευαγγελακόπουλου.

Ένα σερί 6-16 της Καρδιτσιώτικης ομάδας, της επέτρεψε να μειώσει σε 32-29 στο 15’ με βελτιωμένη εικόνα στην άμυνα. Οι Δαναοί ξέφυγαν με 41-34 στο 17’ και με την ευστοχία τους έξω από τα 6,75μ. έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα +12 (52-41).

Στην 3η περίοδο ο Απόλλων μπήκε με σκοπό να αλλάξει τη ροή του αγώνα και με εντυπωσιακό σερί 2-13 προσπέρασε στο 23’ για το 54-55, το οποίο ήταν το πρώτο προβάδισμά του στο ματς. Με πολύ καλή περιστροφή της μπάλας, τρέξιμο στο ανοιχτό γήπεδο αλλά και αποτελεσματική αντιμετώπιση της ζώνης που εφάρμοσε η ομάδα των Τρικάλων, οι «κυανόλευκοι» διεύρυναν το σερί τους (2-16) για να προηγηθούν 54-58 στο 26’ και 59-64 στο 29’.

Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν πρωτοπορία 2-7 πόντων ως το 35’ κι ορμώμενοι από την πιεστική τους άμυνα, συνέχισαν να είναι παραγωγικοί επιθετικά, επιτυγχάνοντας το δικό τους πρώτο διψήφιο προβάδισμα στο 36’ (65-75). Η διαφορά λίγο αργότερα ανέβηκε στο +12 (67-79) και στο μέγιστο +13 (69-82) στο 38’, με τους Δαναούς να διαμορφώνουν στην τελευταία τους επίθεση το 71-82.

Στα θετικά της αναμέτρησης, η επιστροφή στη δράση για τον Τρύφωνα Ζωιτσάκο, μετά από 1,5 μήνα απουσίας, την ίδια ώρα που απουσίασαν οι Πάσχος, Τσέγκος, Ζιάκανος, Ντασιώτης, Μπαϊμάκης και Παπαστολόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 52-41, 62-64, 71-82

Δαναοί 2022 (Κ. Ευαγγελακόπουλος): Μπουρούσης 23 (3), Σδράκας 10, Παπαγιάννης 12 (1), Κατσίμπρας 9 (3), Καραγεώργος 8, Φώτης 9, Βερεντζιώτης, Κωτούλας.

Απόλλων Καρδίτσας (Σπ. Παππάς): Δίκαρος 30 (2), Γεωργαντζάς 19 (3), Τσανάκας, Παπανδρέας 2, Αλ.Ελευθερίου, Τρ. Ζωιτσάκος 3 (1), Ρουκάς 5, Κούτριος 21 (4), Κατσαρός 2, Πανταζής.