Ειδήσεις

Εύκολο πέρασμα από την Καλαμπάκα για τον Απόλλωνα Καρδίτσας

Ένα δεκάλεπτο έφτανε στον Απόλλωνα Καρδίτσας για να πετύχει την εκτός έδρας νίκη απέναντι στον ΑΟ Καλαμπάκας. Για την 11η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΘ, η ομάδα του Γιάννη Κοβάτσεφ επικράτησε με 50-81 και επέστρεψε στις επιτυχίες, βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 6-4.

Οι «κυανόλευκοι», με τον τρόπο που κύλησε η αναμέτρηση, είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν πρόσωπα και σχήματα, καλύπτοντας τις απουσίες των Λιακόπουλου, Παπανδρέα και Μπαϊμάκη.

Η ομάδα της Καλαμπάκας με νεανικό -ως επί το πλείστον- σχήμα και μπροστά σε περίπου 120 φιλάθλους της στάθηκε ανταγωνιστική στο 1ο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 15-15.

Από εκεί κι έπειτα, ο Απόλλων ήλεγχε πλήρως το ρυθμό και «καθάρισε» την υπόθεση νίκη από τη δεύτερη -κιόλας- περίοδο, όπου αυτή τη φορά δε διακρίθηκε μόνο για τις επιθετικές του επιδόσεις (καλύτερη επίθεση στην κατηγορία) αλλά και για τις αμυντικές του αρετές. Σε αυτό το διάστημα, το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 1-26 διαμόρφωσε το 16-41 της ανάπαυλας, με τον Απόλλωνα να δέχεται μόλις μία βολή, 40” πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο, η ομάδα της Καρδίτσας διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ και προσπάθησε να αποδώσει διαφορετικά αγωνιστικά στοιχεία, δίχως να αμφισβητηθεί το σαφές της προβάδισμα.

Έτσι, στη στατιστική των σκόρερ καταγράφηκαν όλοι οι αθλητές του Γιάννη Κοβάτσεφ, ενώ στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν το…ξεχωριστό φάουλ του Βασίλη Ντασιώτη στο νεαρό αθλητή των γηπεδούχων, Γιάννη Τσιούκα που σκόραρε τον τελευταίο πόντο του αγώνα με βολή, στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Απόλλων Καρδίτσας ευχαριστεί τον ΑΟ Καλαμπάκας για την άψογη φιλοξενία και για το γεγονός ότι με άλλον ένα σύλλογο/αντίπαλο της κατηγορίας, αναπτύσσονται υγιείς σχέσεις, στο πλαίσιο της ευγενούς άμιλλας, όπως πρεσβεύουν οι αρχές του ερασιτεχνικού αθλητισμού.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 16-41, 42-61, 50-81

ΑΟ Καλαμπάκας (Κ. Σπανός): Κ. Ούτος 14 (4), Φώτης 16, Σπανός 8 (1), Παπατζιμόπουλος 3, Δρουμάκας 3, Πούλιος 1, Μάντζιος 4, Ι. Τσιούκας 1, Μέρμιγκας-Ζαρκάδας, Τσιάκαλος, Βλαχογιάννης.

Απόλλων Καρδίτσας (Ι. Κοβάτσεφ): Κούτριος 10, Ράντος 22 (2), Τσανάκας 9 (3), Μουταρέλος 10 (1), Βούλγαρης 9, Τσέγκος 8 (1), Κατσαρός 2, Ρουκάς 4, Πάσχος 2, Ντασιώτης 2, Μπρούτσος 3.