Ειδήσεις

Ήττα εκτός έδρας στα Τρίκαλα για την ομάδα του Γ.Σ. Μουζακίου από τον Δαναό 2022 με 60-55

Δεν τα κατάφερε στο γειτονικό τοπικό ντέρμπι η ομάδα του Γ.Σ. Μουζακίου & Περιχώρων «Γ. Πασιαλής» και ηττήθηκε εκτός έδρας από την Τρικαλινή ομάδα Δαναός 2022 με σκορ 60-55.

Οι κιτρινόμαυροι πλήρωσαν το κακό πρώτο δεκάλεπτο καθώς τίποτα δεν πήγε καλά σε επίθεση και άμυνα σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που ξεκίνησαν με καλό ρυθμό στο παιχνίδι τους και έχοντας πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας κατάφεραν να προηγηθούν με 18 πόντους διαφορά (26-08).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες καθώς το επιμέρους 15-15 έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να διατηρήσουν τη διψήφια διαφορά ασφαλείας και και να προσπαθούν να καλύψουν τη διαφορά των 25 πόντων που είχαν ηττηθεί στον πρώτο γύρο (41-23).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Μουζακίου έβγαλαν αντίδραση και παίζοντας πιεστική άμυνα και έχοντας σε πολύ καλή ημέρα οργανωτικά και επιθετικά τον Ηρακλή Αμβροσίου που πέτυχε 16 πόντους με 1 τρίποντο, μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι (50-48).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ όμως οι παίκτες του Μουζακίου δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν μια μεγάλη ανατροπή και ηττήθηκαν δίκαια από την καλοδουλεμένη νεανική ομάδα του Δαναού 2022.

Επόμενο παιχνίδι για τον Γ.Σ. Μουζακίου & Περιχώρων «Γ. Πασιαλής» είναι εντός έδρας με την ομάδα του Λέοντα Τυρνάβου.

Δεκάλεπτα: 26-08, 41-23, 50-48, 60-55

Δαναός 2022 (Ευαγγελόπουλος): Σδράκας 4, Σαβουλίδης 5(1), Καβανόζης 5(1), Γιώτας 4, Λαμπρόπουλος 10(3), Φώτης 5(1), Κατσίμπρας 11(1), Πελεκάνης, Βερεντζιώτης 9(1), Κωτούλας, Παπαγιάννης, Παπακώστας.

Γ.Σ. Μουζακίου & Περιχώρων «Γ. Πασιαλής» (Μπελάγιας): Ψύρρας 2, Ελευθερίου 1, Κακκαβάς 14(1), Αμβροσίου 16(1), Σαββόγλου 6, Χρηστάκος 8, Μπίζιος 4, Λαμπρινάκος, Σπανός Β. 4, Τσιτσώνης Κ.