Ειδήσεις

Μόνος στην κορυφή με 6×6 ο Απόλλων Καρδίτσας, επιβλήθηκε της Νίκαιας 2012

Ο Απόλλων Καρδίτσας δε δυσκολεύτηκε απέναντι στον Α.Σ. Νίκαιας 2012 και επιβλήθηκε με άνεση εντός έδρας με 85-65, για την 7η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΘ.

Η ομάδα του Σπύρου Παππά με σαφές προβάδισμα από την αρχή ως το φινάλε του αγώνα, έκανε αυτό που έπρεπε για να παραμείνει μόνη αήττητη και στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Με τις εναλλασσόμενες απουσίες να αποτελούν πλέον…καθημερινότητα, αφού αυτή τη φορά δεν αγωνίστηκαν οι Πάσχος, Πανταζής, Παπανδρέας, Τσέγκος, Χρ. Ζωιτσάκος, Παπαστολόπουλος, Μπαϊμάκης, ο Απόλλων άνοιξε ξανά το ροτέισον του και με ελεύθερο μπάσκετ έφτασε στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Οι «κυανόλευκοι», με τη συμπαράσταση 100 και πλέον φίλων του μπάσκετ μπήκαν στο ματς με σκοπό να χτυπήσουν στο transition και το κατάφεραν, για το γρήγορο προβάδισμα 10-2 και το 12-6 στο 5’. Με εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 27-15.

Με το χρόνο να προσφέρεται αφειδώς σε όλους τους παίκτες, ο Απόλλων κατάφερε να αυξήσει προοδευτικά τη διαφορά, η οποία υποχώρησε σε τρεις περιπτώσεις σε μονοψήφια τιμή (27-18 στο 11’, 28-20 στο 12’ και 34-27 στο 15’), με τη συνέχεια να ανήκει στους παίκτες του Σπύρου Παππά που πήγαν στην ανάπαυλα με προβάδισμα 19 πόντων, για το 47-26 του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο, τα λάθη και κυρίως η έλλειψη διάθεσης στην άμυνα επέτρεψαν τη Νίκαια 2012 να πλησιάσει στο σκορ αλλά ποτέ σε μονοψήφια τιμή, με το 66-54 στο 30’ να διατηρεί με σαφές προβάδισμα μπροστά τον Απόλλωνα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Απόλλων βρήκε ρυθμό και σκορ από την περιφέρεια για να ανεβάσει ξανά την τιμή της διαφοράς (71-54 στο 33’, 85-63 στο 39’), με το τελικό 85-65 να επισφραγίζει την άνετη επικράτηση των γηπεδούχων.

Ο Απόλλων ευχαριστεί όλο το φίλαθλο κοινό που ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα της ομάδας και παρευρέθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο του ΕΑΚ Καρδίτσας, δίνοντας πάντα ξεχωριστή έννοια στις Κυριακές μας. Επίσης, αφιερώνει τη νίκη στον αρχηγό Ερατοσθένη Πάσχο που αναρρώνει από χειρουργική επέμβαση στην οποία υποβλήθηκε.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας το Σάββατο 16 Δεκεμβρίου και ώρα 19:30 στα Τρίκαλα, με αντίπαλο τους Δαναούς 2022.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 47-26, 66-54, 85-65

Απόλλων Καρδίτσας (Σπ. Παππάς): Κούτριος 27 (4), Τσανάκας 8 (1), Αλ. Ελευθερίου, Δίκαρος 21, Ρουκάς 12, Ζιάκανος 9, Ντασιώτης 3 (1), Γεωργαντζάς 3 (1), Κατσαρός 2.

Α.Σ. Νίκαιας 2012 (Μ. Λώλης): Ν. Παπαδόπουλος 14, Ρηγόπουλος 5, Στεργιούλης 13, Νίτσας 4, Μίχας 4 (1), Νεγκρίλα 4, Θεοδοσιάδης 5 (1), Κωστόπουλος 8 (1),  Μανωλόπουλος 6 (2), Τζαλαμπύρας 2, Λυμτσιούλης, Νανούλης.