Ειδήσεις

Πέρασε από το Μουζάκι ο Απόλλων Καρδίτσας

Το 2×2 έκανε στα ντέρμπι με ομάδες του νομού μας ο Απόλλων Καρδίτσας. Μετά τη νίκη επί της KBA, η ομάδα του Γιάννη Κοβάτσεφ πέρασε και από το Μουζάκι για να επικρατήσει του ΓΣΜ «Γ. Πασιαλής» με 59-69 και να κατακτήσει το πρώτο φετινό εκτός έδρας ροζ φύλλο αγώνα.

Για την 6η αγωνιστική του 2ου Ομίλου της Α2 ΕΣΚΑΘ, ο Απόλλων σημείωσε τη δεύτερη διαδοχική του νίκη κι έχοντας εκπληρώσει το ρεπό του για τον 1ο γύρο, ανέβηκε στο 3-2.

Ο αγώνας ξεκίνησε με προβάδισμα του Απόλλωνα 0-5, το οποίο όμως γρήγορα καλύφθηκε από τους γηπεδούχους που ισοφάρισαν και στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν 11-11. Η συνέχεια στο 1ο δεκάλεπτο έδωσε το προβάδισμα στον ΓΣΜΠ που εκμεταλλεύτηκε την ενέργεια του Αμβροσίου στην περιφέρεια και το ύψος στη ρακέτα του Μπίζιου, κάνοντας το 23-16 στο 10’.

Από εκεί και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν το σκηνικό και με μόλις 7 πόντους παθητικό στη 2η περίοδο, κατάφεραν να προσπεράσουν και να μη χάσουν ξανά το προβάδισμα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Το 7-19 της 2ης περιόδου δημιουργήθηκε χάρη σε προσπάθειες των Βούλγαρη, Κούτριου και Ράντου, ενώ ο Απόλλων άλλαξε την αντιμετώπισή του στην άμυνα κι από ζώνη εφάρμοσε man-to-man για να προηγηθεί 30-35 στο ημίχρονο.

Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Απόλλων είχε δημιουργήσει προβάδισμα 6-8 πόντων, το οποίο υποχωρούσε σε τιμές σουτ από τους γηπεδούχους, έχοντας τον Κακκαβά σε καλή ημέρα επιθετικά. Παρόλα αυτά, Βούλγαρης και Τσέγκος έδωσαν τις επιθετικές λύσεις στους «κυανόλευκους», οι οποίοι με τους Κατσαρό, Ρουκά και Λιακόπουλο στην άμυνα κατάφεραν να διατηρήσουν μπροστά τον Απόλλωνα για το 46-52 στο 30’.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με καλάθι του Κούτριου που έκανε το σκορ 46-54. Ο ΓΣ Μουζακίου μείωσε σε 51-56 και 53-58, όμως στη συνέχεια και παρά τις εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις, ο Απόλλων κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του και μάλιστα να το διευρύνει, φτάνοντας στη νίκη με διψήφια τιμή, για το τελικό 59-69.

Για τους γηπεδούχους απουσίασαν οι Σπανός, Καράμπαλης, Λάμπας, Κ. Γκαραβέλας και για τους φιλοξενούμενους οι Μπαϊμάκης, Παπανδρέας και οι νεαροί Παλάντζας, Μανώλης.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 30-35, 46-52, 59-69

ΓΣ Μουζακίου «Γ. Πασιαλής (Στ. Μπελάγιας): Μπίζιος 12, Αμβροσίου 10 (1), Δ. Ελευθερίου 8, Σκούρας 2, Σιώλος 5 (1), Κακκαβάς 20 (1), Σαββόγλου 2, Χύτας, Αλ. Τσιτσώνης.

Απόλλων Καρδίτσας (Ι. Κοβάτσεφ): Βούλγαρης 18 (1), Κατσαρός 8 (1), Τσέγκος 17 (1), Τσανάκας, Κούτριος 17, Λιακόπουλος, Ράντος 7 (1), Ρουκάς 2, Πάσχος, Ντασιώτης, Μπρούτσος.

9. ΑΟ Καλαμπάκας 6 6 0 6 317 372 -55

*Γ.Σ.Ε. Ελασσόνας, ΕΑΛ, Απόλλων Καρδίτσας, Πελασγιώτιδα Λάρισας, K.B.A. και Κρόνος Τυρνάβου έχουν εκπληρώσει το ρεπό τους για τον 1ο γύρο

Η επόμενη (7η) αγωνιστική (26-27/11):

ΕΑΛ – Κρόνος Τυρνάβου
ΑΟ Καλαμπάκας – Πελασγιώτιδα Λάρισας
Απόλλων Καρδίτσας – ΑΣ Βαλίος
ΚΒΑ – ΓΣΕ Ελασσόνας
Ρεπό: ΓΣ Μουζακίου «Γ. Πασιαλής»

Προηγούμενο άρθρο Ημερίδα με τίτλο: Η βία κατά των γυναικών δεν είναι υπόθεση ιδιωτική
Επόμενο άρθρο Ολοκληρώθηκαν οι λατρευτικές Συνάξεις επ’ ευκαιρία της συμπληρώσεως των 500 χρόνων από τη γέννηση της αγίας Φιλοθέης