Ειδήσεις

Συγκλονιστικό ματς στο Μουζάκι, νικητής στο ντέρμπι ο Απόλλων Καρδίτσας μετά από δύο παρατάσεις!

Σε ένα ματς που δικαίωσε το χαρακτηρισμό του ντέρμπι, ο Απόλλων Καρδίτσας κατάφερε να επικρατήσει με 89-90 (66-66 κ.α., 78-78 α’ παρ.) του Γ.Σ. Μουζακίου & Περιχώρων «Γ. Πασιαλής» και να κάνει το 3×3 στην Α2 ΕΣΚΑΘ.

Η 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος επιφύλασσε μία συναρπαστική αναμέτρηση στο κλειστό γυμναστήριο Μουζακίου ανάμεσα σε δύο ομάδες που διαθέτουν καλοδουλεμένα σύνολα και που έδωσαν τα πάντα για τη νίκη. Ο Απόλλων, που παραμένει αήττητος, είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη την κανονική διάρκεια του αγώνα, είδε τον Γ.Σ. Μουζακίου να ισοφαρίζει με ντεμαράζ στο τελευταίο λεπτό, ενώ το ίδιο συνέβη και στην πρώτη παράταση. Στη δεύτερη παράταση οι ρόλοι αντιστράφηκαν, το αρχικό προβάδισμα των φιλοξενούμενων ανατράπηκε από τους γηπεδούχους που έδειχναν να κρατούν την τύχη στα χέρια τους, όμως τον τελευταίο λόγο είχε ο Απόλλων που με δική του ανατροπή από το 88-84, έφτασε στο τελικό 89-90.

Παρά τις απουσίες των Δίκαρου, Τρ. Ζωιτσάκου, Τσέγκου, Παπανδρέα, Παπαστολόπουλου, Μπαϊμάκη, Στεφανίδη, η ομάδα του Σπύρου Παππά έφτασε στο πρώτο εκτός έδρας ροζ φύλλο αγώνα, την ώρα που για τον Γ.Σ.Μ.Π. απουσίασαν οι Τσίγκας, Σαββόγλου.

Το 2-3 στην έναρξη της αναμέτρησης μετατράπηκε σε 7-6 υπέρ των γηπεδούχων στο 5’, όμως από εκεί και έπειτα ο Απόλλων ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε 11-16 στην 1η περίοδο.

Με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου, οι «κυανόλευκοι» ξέφυγαν με 13-21 στο 13’ και στο 17’ πήραν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα, για το 18-28. Στην εκπνοή της περιόδου, το 21-30 των φιλοξενούμενων «ροκανίστηκε» με τρίποντο του Θ. Ψύρρα που διαμόρφωσε το 24-30 του α’ μέρους.

Στην 3η περίοδο, η ομάδα του Στέφανου Μπελάγια με σερί 7-1 ισοφάρισε στο 24’ σε 31-31 και στο 26’ σε 36-36. Μέχρι το τέλος της περιόδου, το σκορ ήταν «κλειστό» με τον Απόλλωνα να έχει ανεπαίσθητο προβάδισμα και στο 30’, το 45-46 άφηνε τα πάντα «ρευστά» στο ματς.

Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν λύσεις στη ζώνη των γηπεδούχων και σε άλλο ένα ματς ευτύχησαν να σημειώσουν διψήφιο αριθμό τριπόντων (11). Ο Απόλλων ξέφυγε με 46-52 και 49-58 στο 37’, κι ενώ φαινόταν ότι αυτή η διαφορά δεν υποχωρούσε (52-61 στο 38’, 56-64 στο 39’). Ωστόσο, ο Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» δεν το έβαλε κάτω και με πίεση έτρεξε σερί 10-2 στα τελευταία 80” του αγώνα, ισοφαρίζοντας σε 66-66 και στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Η πρώτη παράταση επιφύλασσε προβάδισμα 66-70 για τον Απόλλωνα, όμως με σερί 5-0, ο Γ.Σ.Μ.Π. προηγήθηκε στο 42’ με 71-70 για πρώτη φορά μετά το 5ο λεπτό του αγώνα. Οι παίχτες του Σπ. Παππά «απάντησαν» με σερί 0-6 και έκαναν το 71-76 στο 43’. Ο Απόλλων αν και προηγήθηκε με 72-77 στο 44’, είδε τους γηπεδούχους με δύο τρίποντα, αρχικά να μειώνουν σε 75-77 και έπειτα να ισοφαρίσουν σε 78-78 στέλνοντας το ματς σε δεύτερη παράταση.

Στη δεύτερη παράταση και με τις δύο πλευρές να μετρούν εκατέρωθεν απώλειες από συμπληρωμένα προσωπικά φάουλ παικτών τους, ο Απόλλων προηγήθηκε 79-82 (46’), όμως το σερί 9-2 έφερε σε θέση ισχύος την ομάδα του Στ. Μπελάγια στο 48’, για το 88-84. Ο Απόλλων μείωσε με τρίποντο σε 88-87, έκανε φάουλ για να σταματήσει ο χρόνος, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν 1/2 βολές (89-87). Στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Απόλλων πήγε στη γραμμή των βολών, ευστόχησε στην πρώτη, αστόχησε στη δεύτερη και στο ριμπάουντ με φόλλου λέι-απ οι «κυανόλευκοι» διαμόρφωσαν σε νεκρό χρόνο το τελικό 89-90.

Ο Απόλλων Καρδίτσας αφιερώνει τη νίκη στους τραυματίες αθλητές του Χρήστο Τσέγκο, Θοδωρή Δίκαρο, Τρύφωνα Ζωιτσάκο και σε όσους ακολούθησαν την ομάδα στο Κ.Γ. Μουζακίου για να υποστηρίξουν την ομάδα με την παρουσία τους.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 24-30, 45-46, 66-66 κ.α., 78-78 α’ παρ., 89-90

Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» (Στ. Μπελάγιας): Κακκαβάς 29 (1), Αμβροσίου 15 (1), Χρηστάκος 15 (3), Δ. Ελευθερίου 7 (1), Θ. Ψύρρας 17 (2), Μπίζιος 5, Λαμπρινάκος 1, Σκούρας, Κ. Τσιτσώνης, Β. Σπανός, Μπαμπάκος.

Απόλλων Καρδίτσας (Σπ. Παππάς): Τσανάκας 11 (3), Γεωργαντζάς 33 (5), Αλ. Ελευθερίου 2, Κατσαρός 3 (1), Ρουκάς 17, Κούτριος 13 (1), Πανταζής 5, Πάσχος 4 (1), Ντασιώτης 2, Ζιάκανος.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» – Απόλλων Καρδίτσας 89-90 (66 κ.α., 78-78 α’ παρ.)

11. Νίκαια 2012** 2 3 0 3 164 204 -40

*Απόλλων Καρδίτσας, Πελασγιώτιδα, ΕΑΛ και Νίκαια 2012 έχουν εκπληρώσει το ρεπό τους για τον 1ο γύρο

**Η Νίκαια 2012 έχει ποινή αφαίρεσης ενός βαθμού λόγω της αποχώρησής της από το περυσινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής