Ειδήσεις

Συναρπαστικό ματς και νίκη του Απόλλωνα Καρδίτσας επί της ΚΒΑ

Αγώνας που τα είχε όλα ήταν το ντέρμπι της πόλης στην Α2 ΕΣΚΑΘ, ανάμεσα σε Απόλλωνα Καρδίτσας και KBA. Η αναμέτρηση έριξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής στο 2ο Όμιλο της Α2 Θεσσαλίας και βρήκε νικητή τον γηπεδούχο Απόλλωνα με 79-75.

Στο παλαιό κλειστό της Καρδίτσας, οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες μπροστά σε περίπου 130 φίλους του μπάσκετ, οι οποίοι παρακολούθησαν ένα ματς χωρίς σκοπιμότητες και με συναρπαστική τροπή.

Το συγκρότημα του Γιάννη Κοβάτσεφ ήταν σχεδόν σε ολόκληρο τον αγώνα μπροστά στο σκορ, ξέφυγε ακόμη και με 16 πόντους στις αρχές της 3ης περιόδου, αλλά η Ακαδημία Καλαθοσφαίρισης Καρδίτσας έβρισκε τον τρόπο να επιστρέφει και να απειλεί τον Απόλλωνα με την πρώτη εντός έδρας του ήττα.

Σε ένα ματς με γρήγορο ρυθμό, για τα δεδομένα της κατηγορίας αλλά και τραυματισμούς, οι δύο πλευρές προσπάθησαν να καλύψουν τις απουσίες και να προσφέρουν υψηλό ανταγωνισμό. Όλα αυτά μόνο στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου, με το κλίμα μεταξύ των αθλητών και φυσικά την παρουσία των δύο αυτών ομάδων στην κατηγορία να συνιστά για το μπάσκετ της πόλης ένα ζωντανό κύτταρο, προκειμένου να δίνεται η ευκαιρία στα παιδιά να αθληθούν, να αναπτύξουν το ταλέντο τους και να ευχαριστηθούν το παιχνίδι μέσα από την παραγωγική διαδικασία.

Για τους γηπεδούχους, η απουσία του Μπαϊμάκη στον «άσσο» και του Ράντου οδήγησε στην επιλογή να αγωνιστεί ο ανέτοιμος, λόγω τραυματισμού, Τσέγκος, ενώ στο 1ο δεκάλεπτο ο Παπανδρέας αποχώρησε με πόνο στο γόνατο. Στον αντίποδα, η ομάδα του Νίκου Κακλαμάνου είδε τον Σδρόλια να νιώθει ενοχλήσεις στην προθέρμανση και τον Τζουβάρα να τραυματίζεται στο 1ο ημίχρονο και να αποχωρεί από το ματς.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Απόλλων είχε ένα «ελαφρύ» προβάδισμα μέχρι τα μισά του 1ου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με +9 στη λήξη του, για το 22-13. Τσέγκος, Βούλγαρης και Κούτριος ανέλαβαν τη μερίδα του λέοντος επιθετικά για το σύνολο του Γιάννη Κοβάτσεφ, με την KBA να πιέζει σε όλο το γήπεδο και να δίνει διαφορετικό ρυθμό στην αναμέτρηση. Η νεανική ομάδα του Ν. Κακλαμάνου που αποτελείται από ταλαντούχους έφηβους αθλητές, μείωσε το σκορ και μάλιστα ισοφάρισε στα μισά της 2ης περιόδου, όμως ο Απόλλων που επέλεξε man to man άμυνα σε όλο το ματς, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 40-30 στο ημίχρονο.

Η 3η περίοδος συνοδεύτηκε από υψηλό σκορ, με τους Κουτσιόγκουλο και Χαρίτο να οδηγούν επιθετικά τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Απόλλων σε αυτό το διάστημα είχε πλουραλισμό στον ίδιο τομέα, αφού πήρε πόντους από τους Ρουκά, Ντασιώτη, Τσέγκο, Βούλγαρη, Πάσχο και Κούτριο. Το 62-57 στο 30’ άφηνε τα πάντα «ρευστά» σε ό,τι αφορά την έκβαση του αγώνα και αυτό επιβεβαιώθηκε στην 4η περίοδο.

Στην τελευταία περίοδο, η πίεση συνεχίστηκε από την KBA σε όλο το γήπεδο, όμως, παρά το βαθύ ροτέισον και των δύο πλευρών, η κούραση και η αστοχία ήταν αναπόφευκτες. Ο Απόλλων κατάφερε να πάρει θετικά στοιχεία από τους Κατσαρό, Λιακόπουλο και Μπρούτσο στην άμυνα, ενώ επιθετικά σημείωσε «μεγάλα» σουτ έξω από τα 6,75μ. με τους Βούλγαρη, Τσέγκο και τον αρχηγό Πάσχο. Η KBA ξεπέρασε επίσης τη δυστοκία της από τη γραμμή του τριπόντου και σε αυτό το δεκάλεπτο πέτυχε τα μοναδικά της τρίποντα με τους Ζευγαρά και Χαρίτο, ενώ διατηρούταν σε απόσταση αναπνοής από τον Απόλλωνα. Με το σκορ να είναι 77-72, ο Χαρίτος για τους φιλοξενούμενους ευστόχησε σε τρίποντο, μειώνοντας σε 77-75. Στη συνέχεια, ο Κούτριος του Απόλλωνα με 2/2 βολές, μετά από φάουλ στο οποίο υποχρεώθηκε η KBA για να σταματήσει ο χρόνος που έτρεχε εις βάρος της, διαμόρφωσε το τελικό 79-75.

Πλέον, ο Απόλλων μετρά ρεκόρ 2-2 στο πρωτάθλημα, ενώ η KBA που έχει εκπληρώσει και το ρεπό της στον 1ο γύρο υποχώρησε στο 1-2.

Η ολοκλήρωση της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες αγκαλιά στο κέντρο του γηπέδου, στέλνοντας ένα μήνυμα ενότητας αλλά και εξαίροντας το νόημα του αθλητισμού.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 40-30, 62-57, 79-75

Απόλλων Καρδίτσας (Ι. Κοβάτσεφ): Βούλγαρης 17 (2), Κούτριος 15 (2), Πάσχος 8 (2), Τσέγκος 24 (5), Λιακόπουλος 2, Τσανάκας, Ντασιώτης 5 (1), Κατσαρός 3, Ρουκάς 5 (1), Παλάτζας, Μπρούτσος, Παπανδρέας.

KBA (Ν. Κακλαμάνος): Γαζέτας 10, Φαντέλας 4, Τζουβάρας 3, Πρέπας 10, Παπαδημητρίου 2, Ι. Ζευγαράς 14 (1), Κουτσιόγκουλος 12, Χαρίτος 20 (1), Ευ. Λιάπης, Τεταγιώτης, Μπριάνας.

9. Κρόνος Τυρνάβου* 3 3 0 3 142 190 -48

*ΕΑΛ, ΓΣΕ Ελασσόνας, KBA και Κρόνος Τυρνάβου έχουν εκπληρώσει το ρεπό τους για τον 1ο γύρο
**Εκκρεμεί το ΓΣ Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» – Πελασγιώτιδα Λάρισας (2η αγωνιστική)