Καλή εμφάνιση και νίκη για τον Α.Σ.Καρδίτσας κόντρα στο Γ.Σ.Αλμυρού με 84-70

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε το Σάββατο ο Α.Σ.Καρδίτσας που επιβλήθηκε με 84-70 του -αήττητου έως τότε- Γ.Σ. Αλμυρού. Σε ένα παιχνίδι με μεγάλο ενδιαφέρον, εναλλαγές και δυνατές μονομαχίες, ο Α.Σ.Κ. κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και να πετύχει την τρίτη νίκη στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1 Θεσσαλίας.

Κάνοντας καλό ξεκίνημα, η ομάδα του Κώστα Ναούμ κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη περίοδο με 22-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, εκμεταλλεύθηκαν τα αμυντικά προβλήματα του Α.Σ.Κ. και κατάφεραν να προηγηθούν στην ανάπαυλα με 38-43. Στην επανάληψη όμως, η ομάδα της πόλης μας είχε αποφασιστικότητα, δύναμη και πάθος και κατάφερε να ανακάμψει. Προηγήθηκε με 61-56 στο 30′ και δεν έχασε ποτέ την πρωτοπορία στο σκορ και το τελικό 84-70 της δίνει μια δίκαιη και σημαντική νίκη απέναντι σε έναν -ενισχυμένο φέτος- αντίπαλο.

Τα δεκάλεπτα: 22-16,38-43 (ημιχρ.),61-56, 84-70.

Α.Σ.Καρδίτσας (Κ.Ναούμ): Πανταζής 4, Μπράχος 4, Θώδης 6, Τσιαμούρας 14(2), Κατσαρός, Κομποδιέτας 20(3), Ναούμ 6, Αντωνίου 23(6), Μπραϊμιώτης 7, Νικολάου.

Γ.Σ.Αλμυρού (Φλεβάρης): Τσαπραϊλης 23(3), Αλεξίου 2, Λωρίτης, Κοσμάς 6(1), Παλάντζας 5(1), Μαρδέλης 19(3), Θέος 13, Καραφέρας 2.