Ο Α.Σ.Καρδίτσας γνώρισε την ήττα στη Λάρισα από τον πρωτοπόρο Αστέρα

Οι δυσκολίες του αγώνα ήταν από πριν γνωστές. Στη Λάρισα απέναντι στον πρωτοπόρο και αήττητο Αστέρα Λάρισας ο Α.Σ.Καρδίτσας έπρεπε να κάνει την υπέρβαση. Κάτι που έγινε όμως μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο όταν η ομάδα της Καρδίτσας βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 17-23. Από κει και πέρα όμως, ο Α.Σ.Κ. δεν είχε λύσεις κυρίως απέναντι στο δίδυμο των ψηλών του Αστέρα.  Αθανασόπουλος και Σουλιώτης σκόραραν συνολικά 51 πόντους και δημιούργησαν αξεπέραστα προβλήματα στην άμυνα του Α.Σ.Κ. Έτσι, ο Αστέρας έχτισε μια διαφορά 8 πόντων στο ημίχρονο και στην τρίτη περίοδο πάτησε γκάζι και καθάρισε το παιχνίδι. Ο Α.Σ.Καρδίτσας στρέφει τώρα την προσοχή του στο επόμενο ματς που είναι εντός έδρας με τον Γ.Σ. Βόλου και είναι το τελευταίο πριν τη διακοπή λόγω των εορτών.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 36-28 (ημιχρ.), 66-43, 89-59.

Α.Σ.Καρδίτσας (Γ.Παππάς): Νότος 10(1), Μπράχος 10(1), Θώδης 5, Τσιαμούρας 16(3), Κομποδιέτας 8, Νικολάου 6, Αντωνίου 4, Βούλγαρης, Θεοδώρου,  Κηρύκος, Κατσαρός.