Σημαντική νίκη του ΑΣΚ στη Λάρισα επί της Ε.Α.Λ. με 71-81

Με το δεξί μπήκε στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος ο Α.Σ. Καρδίτσας. Ευκολότερα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, ο Α.Σ.Κ. πήρε μια δίκαιη και σημαντική νίκη στη Λάρισα απέναντι στην Ε.Α.Λ. και βελτίωσε τη θέση του στο βαθμολογικό πίνακα. Το +10 του τελικού 71-81 ήταν η μικρότερη διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Κι αυτό γιατί οι παίκτες του Α.Σ.Κ. από το πρώτο λεπτό φάνηκαν συγκεντρωμένοι και αποτελεσματικοί, και κατάφεραν με ένα ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο να αποκτήσουν ένα σαφές προβάδισμα στο ματς. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι με πίεση σε όλο το γήπεδο προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, χωρίς όμως αποτέλεσμα αφού ο Α.Σ.Κ. είχε απαντήσεις σε άμυνα κι επίθεση και η διαφορά έφτασε και στο +21. Στο τέλος η φυσιολογική χαλάρωση οδήγησε στο τελικό 71-81, που έδωσε στην ομάδα της Καρδίτσας μια καθαρή, απόλυτα δίκαιη και ιδιαίτερα σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 27-43 (ημιχρ.), 44-61, 71-81.

Ε.Α. Λάρισας (Μάμμος): Αγγελίδης, Χατζητούρνος 15(1), Κουκούλης 6, Μπιζιάκης 11(1), Γκόβαρης 16(1), Σκύφτας 14, Παπαδόπουλος, Παλάσκας 4, Τριανταφυλλίδης 2, Γεμιτζάς 3.

Α.Σ.Καρδίτσας (Γ.Παππάς): Νότος 16(1), Μπράχος 18(2), Θώδης 2, Τσιαμούρας 15(1), Κατσαρός, Κομποδιέτας 14(1), Αντωνίου 16.

Προηγούμενο άρθρο Κοπή πίτας του Κέντρου Ιστορικής και Λαογραφικής Έρευνας «Ο ΑΠΟΛΛΩΝ»
Επόμενο άρθρο Τη κοπή της πίτας πραγματοποίησε ο Β΄Παιδικός Σταθμός Δ. Καρδίτσας