Συνεχίζει αήττητος o Α.Σ. Καρδίτσας

Με 92-67 επικράτησε του Γ.Σ. Σοφάδων στο ντέρμπι της Α2 Θεσσαλίας.

Με το τελικό 92-67, ο Α.Σ. Καρδίτσας αναδείχθηκε δίκαια σε νικητή του τοπικού ντέρμπι του πρωταθλήματος ανδρών της Α2 ΕΣΚΑΘ απέναντι στο Γ.Σ. Σοφάδων και διατηρήθηκε αήττητος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα της Καρδίτσας, μπήκε πολύ δυνατά στο γήπεδο και ήδη στο 1ο δεκάλεπτο κατάφερε να προηγηθεί με 30-13. Στη δεύτερη περίοδο, ο Γ.Σ. Σοφάδων προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε τη διαφορά στο -12, όμως ο Α.Σ.Κ. ανέβασε και πάλι ρυθμό και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 56-34.

Με τη διαφορά στο +22, το ενδιαφέρον για τη νίκη ατόνησε και το τελικό 92-67 ήρθε φυσιολογικά, δίνοντας την 6η νίκη σε ισάριθμα ματς για τους παίκτες του Κώστα Ναούμ. Παρά την απουσία του Γιώργου Τσιαμούρα, ο Α.Σ.Κ. απέδωσε καλό μπάσκετ και απέδειξε πως δίκαια βρίσκεται στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 56-34 (ημιχρ.), 81-47, 92-67.

Α.Σ. Καρδίτσας (Κ.Ναούμ): Νότος 23(2), Μπράχος 13(2), Βλάχος 13(1), Κωσταρέλλος 6, Θώδης 1, Κομποδιέτας 18, Μπαταβάνης, Σιαματάς, Χαλατσάκος 5(1), Μπαρούτας 13(1), Ρέππας.

Γ.Σ. Σοφάδων (Μπελάγιας): Βαϊόπουλος 20(1), Πώποτας, Κωστόπουλος 2, Σακελλαρίου 13(2), Κασιάρης, Εκίζογλου 6, Ξέρρας 12(1), Μπανιός 2, Ζουρνατζής 1, Χατζής 4, Κόγιας 3(1).