Ειδήσεις

Έπιασε ξανά κορυφή με νίκη-θρίλερ στον Τύρναβο ο Απόλλων!

Παίζοντας με βασικές ελλείψεις αλλά και με έναν αντίπαλο που είχε υψηλό κίνητρο, ο Απόλλων Καρδίτσας πέρασε και από τον Τύρναβο, επικρατώντας του τοπικού Κρόνου με 59-61 για την 20ή αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΘ.

Η ομάδα του Σπύρου Παππά διεύρυνε το ρεκόρ της στο 15-3 και «έπιασε» ξανά στην κορυφή την ΕΑΛ που ηττήθηκε στην Καρδίτσα από την K.B.A.

Με δύο «στροφές» να απομένουν για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, η ομάδα της Καρδίτσας γνώριζε καλά ότι δεν υπήρχαν περιθώρια απωλειών και σε ένα φινάλε-θρίλερ, κατάφερε να επιβληθεί χάρη στα «μεγάλα» σουτ, στην ψυχραιμία της στις βολές και σε καθοριστικές άμυνες.

Στον αγώνα κυριάρχησε η σκοπιμότητα, μιας και αμφότερες οι ομάδες εστίασαν στο αποτέλεσμα, χωρίς ιδιαίτερα ποιοτικό μπάσκετ. Ο Απόλλων βρέθηκε πίσω με 7-3 στο 5’, προσπέρασε με 10-11, ενώ η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 13-13.

Ανάλογη ήταν και η εξέλιξη του 2ου δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους αυτή τη φορά να είναι ελαφρώς μπροστά στο σκορ, τον Κρόνο να ακολουθεί κατά πόδας και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το ισόπαλο 26-26.

Στο 2ο ημίχρονο, οι «κυανόλευκοι» αν και ήταν συνεχώς μπροστά, δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να ξεφύγουν στο σκορ, παρά μόνο με κάποιες διαφορές που κυμαίνονταν μεταξύ 3-7 πόντων (28-32 στο 22’, 30-37 στο 25’, 41-46 στο 29’), με το 45-47 να διατηρεί τις καταστάσεις ενός «κλειστού» ματς.

Με τον ίδιο τρόπο κύλησε και η τελευταία περίοδος, καθώς ο Απόλλων με λάθη αλλά και με την πίεση του αντιπάλου, δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που είχε να ξεφύγει στο σκορ κι έτσι στο φινάλε χρειάστηκε δύο σημαντικά σουτ έξω από τα 6,75μ. και κομβικές άμυνες για να κρατήσει τη νίκη στα χέρια του. Στα τελευταία δύο λεπτά, η ομάδα της Καρδίτσας στάθηκε ψύχραιμη και από τη γραμμή των βολών, όταν πια ο αξιόμαχος Κρόνος πίεζε για την ανατροπή και ο Απόλλων «έπαιζε» με το χρόνο κερδίζοντας φάουλ.

Το τελικό 59-61 έδωσε την πολυπόθητη νίκη στους «κυανόλευκους», οι οποίοι την Κυριακή 7 Απριλίου υποδέχονται τους Λέοντες Τυρνάβου στην Καρδίτσα, στην τελευταία αναμέτρηση εντός έδρας και πιο καθοριστική για την έκβαση της σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 26-26, 45-47, 59-61

Κρόνος Τυρνάβου (Ι. Στασινός): Γ. Κακαδιάρης 9 (1), Καλόγηρος 8, Α. Τριανταφύλλου 7, Μπαράκος 12 (1), Δ. Γκουγκουστάμος 13 (2), Παπαγεωργίου 4, Κοντογιάννης 2, Γ. Γκουγκουστάμος 4, Γκατζηρούλης, Α. Κακαδιάρης, Νικολίτσας.

Απόλλων Καρδίτσας (Σπ. Παππάς): Πάσχος 5 (1), Ντασιώτης 5 (1), Πανταζής 3 (1), Ζιάκανος 11, Τσανάκας 8 (2), Κατσαρός 15 (2), Αλ. Ελευθερίου 3 (1), Παπανδρέας, Ρουκάς 13.

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής:

Ίκαρος Νεάπολης – Α.Σ. Νίκαιας 2012 80-62
Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» – Πελασγιώτιδα Λάρισας 72-70 παρ. (66-66 κ.α.)
Δαναοί Τρικάλων 2020 – Λέοντες Τυρνάβου 61-56
Κρόνος Τυρνάβου – Απόλλων Καρδίτσας 59-61
K.B.A. – ΕΑΛ 79-68
Ρεπό: Α.Σ. Βαλίος

*ΕΑΛ, Απόλλων Καρδίτσας, K.B.A., Πελασγιώτιδα Λάρισας, Ίκαρος Νεάπολης, Κρόνος Τυρνάβου, Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής», Α.Σ. Νίκαιας 2012 και Α.Σ. Βαλίος έχουν εκπληρώσει τα αγωνιστικά του ρεπό και στους δύο γύρους

**Ο Α.Σ. Νίκαιας 2012 έχει ποινή αφαίρεσης ενός βαθμού λόγω της αποχώρησής του από το περυσινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής