Ειδήσεις

Απόλλων Καρδίτσας: Κατάθεση ψυχής και ήττα στην παράταση από την ΕΑΛ!

Μία συγκλονιστική εμφάνιση πραγματοποίησε κόντρα στην ΕΑΛ ο Απόλλων Καρδίτσας. Για τη 12η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΘ, η ομάδα του Γιάννη Κοβάτσεφ υποδέχτηκε έναν αντίπαλο με ξεκάθαρες βλέψεις την άνοδο στην Α1 κατηγορία και ηττήθηκε με 93-95 στην παράταση (κ.α. 80-80).

Ο αγώνας είχε αμφίρροπή τροπή και δυνατές συγκινήσεις, καθώς, κατά τη διάρκειά του, ο Απόλλων βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 18 πόντους (44-62) και όχι μόνο επανήλθε στο σκορ, αλλά στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης κρατούσε την τύχη στα χέρια του.

Το υψηλό σκορ και οι τρομερές εκατέρωθεν διακυμάνσεις συνέθεσαν μία εικόνα αγώνα από ανώτερη κατηγορία, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε ρεσιτάλ επιθέσεων.

Παρά την απουσία του Κούτριου, την αποχώρηση του Τσέγκου με κράμπες στο τελευταίο δεκάλεπτο, την αποβολή του Βούλγαρη στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας και τις γνωστές απουσίες του Μπαϊμάκη και Παπανδρέα, ο Απόλλων προσπάθησε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, βλέποντας τελικά την ΕΑΛ, όπως και στο ματς του Α’ γύρου, να επικρατεί στην παράταση.

Η πρώτη περίοδος είχε φρενήρη ρυθμό και μεγάλη αποτελεσματικότητα στις επιθέσεις των δύο ομάδων που πορεύτηκαν πόντο-πόντο, με την ΕΑΛ να σημειώνει τέσσερα τρίποντα και να προηγείται 26-28 στο 10’.

Ανάλογη ήταν και η συνέχεια, με τους γηπεδούχους να προσπερνούν (37-35) αλλά η άμυνα ζώνης και κάποια επιπόλαια λάθη να μην επιτρέπουν τη διατήρηση των ηνίων του αγώνα, για το 44-51 του ημιχρόνου.

Στο 3ο δεκάλεπτο, ένα επιθετικό μπλακ-άουτ των γηπεδούχων που δεν κατάφεραν να βρουν σκορ για περίπου επτά λεπτά, οδήγησε την ΕΑΛ σε σερί 0-11 και στο προβάδισμα 44-62 στο 27’. Με βαθύ ροτέισον, πάθος αλλά και την υποστήριξη των φιλάθλων της, η ομάδα της Καρδίτσας επανήλθε εντυπωσιακά, μειώνοντας στο 30’ σε 55-67.

Στην τελευταία περίοδο, ο Απόλλων συνέχισε όπως ακριβώς τελείωσε το τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφερε στο 34’ να προσπεράσει, κάνοντας το 70-67 με σερί 15-0. Στα τελευταία λεπτά ακολούθησαν εναλλαγές στο σκορ και 7,8” πριν το φινάλε, ο Απόλλων ήταν μπροστά με 80-79. Ένα φάουλ που καταλογίστηκε σ’εκείνο το σημείο και προκάλεσε απορία στους γηπεδούχους, έστειλε τον Στεφούδη στη γραμμή των βολών, οποίος με 1/2 ισοφάρισε σε 80-80. Στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας, ο Μουταρέλος αστόχησε σε σουτ τριών πόντων υπό πίεση κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η εξέλιξη του αγώνα ήταν πανομοιότυπη, με την ΕΑΛ να στέκεται πιο ψύχραιμη προς τη λήξη της παράτασης, κυρίως από τη γραμμή των βολών. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι παρότι στο τελευταίο λεπτό αγωνίστηκαν με τέσσερις αθλητές, λόγω συμπλήρωσης προσωπικών φάουλ σε παίκτες τους, κατάφεραν να φτάσουν στο 93-95.

Ο Απόλλων Καρδίτσας αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει το φίλαθλο κοινό που παρευρέθηκε στην αναμέτρηση κι αισθάνεται περήφανος που πλέον, στην κερκίδα του παλαιού κλειστού της πόλης μας, παίρνουν θέση άνθρωποι χωρίς καμία άμεση ή έμμεση σύνδεση με την ομάδα. Αυτό είναι το μεγαλύτερο κέρδος σε μία προσπάθεια που συνεχίζεται και κερδίζει ολοένα και περισσότερους φίλους.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 44-51, 55-67, 80-80 κ.α., 93-95 παρ.

Απόλλων Καρδίτσας (Ι. Κοβάτσεφ): Πάσχος 1, Ντασιώτης, Ράντος 19 (1), Τσανάκας 4, Βούλγαρης 22 (1), Κατσαρός 4 (1), Τσέγκος 22 (2), Μπρούτσος, Ρουκάς 2, Λιακόπουλος 2, Μουταρέλος 17 (3).

ΕΑΛ (Σ. Τζίγκας): Παπαγεωργίου 7, Βαλιώτης 9 (2), Σωτηρίου 6, Χήρας 12 (2), Γκαραγκούνης 13 (2), Λευκαδίτης 2,  Γρίβας 14 (1), Δ. Στεφούδης, 6 (1), Δ. Σταυρόπουλος 26 (3).